Pecserszk városrész - Shutterstock.com

Kijev kincsei, melyeket reméljük még láthatunk a jövőben

A történelem, az építészeti remekművek és a kulináris élvezetek kedvelői évről évre egyre többen érkeztek Ukrajna fővárosába, Kijevbe. Most azonban a hazájukat elhagyni kényszerülőkkel azért fohászkodnak az utazók, és mi is, hogy a jövőben is láthassuk eme szép attrakciókat.

A kékszínű, aranykupolás Szent Mihály katedrális, a város és talán az ország egyik legismertebb épülete és jelképe. Nevét Szent Mihályról, Kijev védőszentjéről kapta. A legenda szerint az arkangyal megjelent II. Szvjatopolk kijevi fejedelemnek a kunok ellen vívott harca során. Az angyal lovagi öltözetben, kiterjesztett szárnyú madár képében öltött testet, és győzelemre segítette a fejedelmet, aki ennek emlékére megalapította a Szent Mihály székesegyházat és kolostort.

Forrás: Pixabay.com

A kolostor és főtemploma a Dnyeper jobb partján, a Szent Szófia-székesegyháztól északkeletre található, a város történelmi belvárosában. Eredetileg II. Szvjatopolk kijevi nagyfejedelem építtette a középkorban, de az évszázadok során sokszor átépítették és kibővítették. A külsejét a 18. században építették át ukrán barokk stílusban, a belső viszont megőrizte bizánci jellegét. Az eredeti székesegyházat az 1930-as években a Szovjetunió hatóságai lerombolták, de 1997-1999 között az eredeti rajzok és fényképek alapján újra felépítették.

Világörökségi szentély

Forrás: Elke Wetzig/CC-BY-SA / wikipedia.org

A világörökségi védelem alatt álló ortodox szentélyt, a Szent Szófia székesegyházat a 11. században építették.  Barokk tornya nem kevesebb, mint 76 méter magas. A templomot azért látogatják békeidőben annyira sokan, mert több helyen eredeti 11. századi mozaikokat és falfestményeket láthatnak. Magát a székesegyházat Jaroszlavl herceg emlékére építették, aki egykor megvédte a várost a betörő szomszédos törzsektől.

A Dnyeper szigetei

Ahogy a Duna budapesti szakaszán, úgy a Dnyeper városi részén sem hiányoznak a szigetek a folyóból. A Truhanov-sziget például jó strand és pihenőhely, egyszer rég még az Eurovíziós Dalfesztiválnak is otthont adott. A közel hárommilliós Kijevnek több mint a fele zöld terület: gesztenye, jegenye, és hársfáit még költők is megénekelték.

A főutca

A Khreshchatyk utca békeidőben -joyfull / shutterstock

Kijev igazi városiasodása az 1800-as években kezdődött. A dombokon elkülönült városrészeket utakkal kötötték össze. A mai főutca, a Krescsatyik helyén csörgedező kis patakot kiszárították és beépítették, felépült Kijev híres egyeteme, majd a Városi színház, és Európában másodikként itt helyezték üzembe a villamost.

Kijevi barlangkolostor

Másnéven a Pecserszka lavra egy ortodox barlangkolostor a Dnyeper partján. A Kijevi Rusz idejében az ortodox egyház egyik fontos központja volt, melyet két szerzetes alapított 1051-ben, Bölcs Jaroszlav uralkodása idején. A szerzetesek itt a barlangokban imádkoztak, éltek és temetkeztek. A barlangok hideg és nedves klímája lehetővé tette a testeknek a természetes mumifikációját. Ez a jelenség tovább növelte a kolostor hírnevét. A szerzetesek testei szinte tökéletes állapotban fennmaradtak mind a mai napig.

Pecserszka lavra – shutterstock.com

Az UNESCO a Szent Szófia-székesegyházzal együtt a Pecserszka lavrát is felvette a világörökségi listára 1999-ben. 2007-ben Ukrajna hét csodájának egyike lett. A Pecserszka lavrát két kolostor alkotja: a Felső lavra és az Alsó lavra.


Ha még több kijevi és környékbeli szépségre kíváncsiak vagytok, melyek közül nem kevés most tényleg veszélybe került, akkor keressétek majd az újságárusoknál, vagy a Világjáró Webshop-ban a legújabb Világjáró Magazint, melynek címlapján Ibiza szigete szerepel majd!

 

(Összesen ennyien olvastátok: 631 , ma: 1 )
Címkék a cikkből:
, , , ,
További cikkek - Világjáró

A tokiói cipzár-hajó, ami ketté nyitja a folyókat

Tokióban nap mint nap furcsa installációkba ütközhet az ember, csak nyitott szemmel...
Teljes cikk