Fotó: Julien Duval

Tengerpart, kultúra és kaland – Világörökségek Horvátországban 2. rész

Csodás naplementék, sziklás tengerpartok, zúgó hullámok és vijjogó sirályok. Horvátország tengerpartja minden érzékünkre hatással van. A tengerparttól távolodva viszont olyan kincseket fedezhetünk fel, melyek révén kinyílik előttünk a világ. Monumentális székesegyházak, középkori hangulatú városok és csodás zuhatagok hívogatnak.

E 10 helyszín mindegyike az UNESCO világörökség része, világszerte ismert és elismert csodák. Útba ejthetjük őket a nyaralásból hazatérve, vagy tarthatunk egy-két kirándulós napot. Nem muszáj egyszerre beiktatni mindent, hiszen akit Horvátország tengerpartja elvarázsol, az minden évben visszatér ide.

Előző cikkünkben már bemutattunk 5 varázslatos helyszínt, most lássuk a többi 5 csodás helyet, ahol Világörökségi kincseket találunk és még egy szellemi, kulturális ráadást is tartogatunk hozzá!

VELENCEI VÉDMŰVEK – STATO DATERRA – NYUGATI STATO DA MAR
A 16–17. századból fennmaradt velencei védművek igazi transznacionális örökség, erődjei ugyanis a hajdani Velencei Köztársaság területén álltak, így ma Olaszországban, Horvátországban és Montenegróban is láthatjuk egy-egy elemét. A Stato da Terra (a szárazföldi állam) védelmi struktúrái az európai hatalmaktól óvták a Köztársaságot, a Stato da Mar (a tengeri állam) az Adriai-tengertől kelet felé tartó tengeri kereskedelmi útvonalakat és a hozzájuk tartozó kikötőket védte. Egy-egy ilyen erődrendszert csak módszeres ostrommal lehetett elfoglalni, így kevés vár tudott uralni egy hatalmas területet.

Fotó: Julien Duval

KÖZÉPKORI TEMETŐK – MESÉLŐ SÍRKÖVEK
Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Montenegró és Horvátország földjein olyan beszédes sírköveket találunk, amelyekhez hasonlót nem sok helyen láthatunk a világban. Stećak, így hívják ezeket az aprólékosan feldíszített, faragott sírköveket, melyek a 12. században jelentek meg, de csak a 14-15. században terjedtek el és a 16. században szinte teljesen eltűntek. A sírkövek – melyekből közel 70 000 darab maradt fenn 3300 helyszínen – különböző nagyságúak és különböző mintázatúak. A vallási motívumok mellett a mindennapi életből vett jeleneteket is ábrázoltak, vadászatokat, lovasokat, íjászokat faragtak meg. A sírkövek többségén felirat is található, nagyrészt boszniai cirill ábécével íródtak, de akad köztük néhány glagolita és latin felirat is. A horvátországi stećak lelőhelyeket 2016-ban vették fel a világörökségi listára.

Fotó: Zoran Jelaca

SZENT JAKAB-SZÉKESEGYHÁZ – KŐBŐL ÉPÍTETT CSODA
A Krka folyó tengeri torkolatánál fekszik a hangulatos Šibenik. Itt található Európa egyik legfontosabb építészeti emléke, a Szent Jakab-székesegyház, amely több szempontból is kivételesnek mondható. Több mint száz évig épült és három különböző építész tervezte, három különböző stílusban. Méltóságteljes megjelenése mégis elegáns és harmonikus. Ráadásul sem téglát, sem vasat nem találunk benne, kizárólag követ használtak az építése során. Anyaga korčulai, brači, rabi és krki kő és márvány. A szentély felőli külső falon 72 kőfej sorakozik. A legenda szerint a templomépítéshez adakozó polgárok képmásai. A templom igazi különlegessége a lóhere alakú keresztelőkápolna, alatta a keresztelőmedencével, melyet három angyal tart.

Fotó: Julien Duval

ŐSBÜKKÖSÖK – A VILÁG LEGMAGASABB ÉS LEGÖREGEBB BÜKKFÁI
Európa legnagyobb kiterjedésű ősbükköse 18 országon ível át és méltán szerepel a világörökségi helyszínek listáján. Az ősbükkösökben megtalálhatjuk a világ legmagasabb és legöregebb bükkfáit. Az őshonos bükkfák még a jégkorszakot is átvészelték, majd néhány ezer év alatt elterjedtek az egész kontinensen. Mintegy 10 000 őshonos állatfajnak adnak otthont és az éghajlatváltozás elleni küzdelemben is kulcsfontosságúak. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen erdőben sétálni a monumentális, öreg fák között, az állatok neszezését hallgatni és megpillantani őket igazi megnyugvást és szinte nem is evilági élményt nyújt a városi embernek.

Fotó: Goran Safarek

VARÁZSLATOS ZUHATAG – A PLITVICEI-TAVAK
A Plitvicei-tavakat látni kell, így aki eddig nem ejtette útba, az iktassa be önálló úti célként, vagy a nyaralás méltó lezárásaként. A hét kilométer hosszan húzódó, 16 darab lépcsőzetesen elhelyezkedő, összekapcsolt tó és a 92 vízesés elképesztő látványt nyújt. A lezúduló víz felett szivárványok táncolnak, a tavak kékeszöld színben pompáznak. Kedvünk szerint választhatunk hosszabb vagy rövidebb túrát a tórendszer körül és akár hajóra is szállhatunk. A nemzeti park erdeiben barnamedve, hiúz, őz, vaddisznó, farkas és róka is él, emellett legalább 160 madárfajnak nyújt menedéket, amik között fekete gólya, sas, vándorsólyom és kuvik is megtalálható.

Fotó: Julien Duval

SZELLEMI ÉS KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG
Nem csak a világörökségi helyszínek, de a horvátországi szellemi és kulturális örökség is „megér egy misét”. Életreszóló élményben lehet részünk, örök emlékkel is távozhatunk. Észak-Horvátországban járva szívünknek kedves emlék és remek ajándék a mézeskalács szív, melynek itt több évszázados hagyománya van.

Délre érve viszont nem hagyhatjuk ki a balkáni többszólamú éneklést, az ‘ojkanjet’, vagyis az oooooojkálást, mikor az énekesek a hangot addig rezegtetik, amíg levegőjük van. Talán ennél is érdekesebb élmény a zene nélküli körtánc, a ‘nijemo kolo’, amelyben a férfiak a nőket vezetgetik energikus és spontán lépésekkel. A tánc generációról generációra öröklődött, a mozdulatok pontosan meg vannak határozva. Máshogyan nem is lehetne, hiszen a zene nem segít ebben az esetben.

Ha a mézeskalács szívnél exkluzívabb szuvenírt szeretnénk hazavinni, válasszunk eredeti horvát csipkét. Lepoglaván orsós csipkét, az adriai Pag szigetén tűcsipkét, Hvar szigetén pedig aloécsipkét készítenek a hagyományőrzők. Ha már egyedi ajándék, akkor a kisebbek szívét garantáltan meghódíthatjuk a Zagorjéban készített fajátékokkal. Férfi kezek faragják, női kezek festik, de akkor kelnek csak életre, mikor gyerekkézbe kerülnek. Ezek a játékok akár több generációt is kiszolgálnak, örök emlékek lehetnek.

Fotó: Julien Duval

Hatalmas élmény a Sinjska Alka vitézi torna is, mely minden év augusztus első vasárnapján kerül megrendezésre Sinj városában. A torna során a lovagok 12 másodperc alatt vágtáznak végig a 160 méter hosszú pályán, lándzsáikkal megcélozva a kötélen függő vasgyűrű (alka) közepét. Minden győzelmi pontot zene és ágyúszó követ.

Kastavba látogatva megnézhetjük a kolomposok évenkénti felvonulását, Gorjaniban a garai lányok kardtáncát, Hvar szigetén pedig a Za Križen körmenetet, melyet 5 évszázada tartanak változatlanul.

Új élmények, új emlékek. Érkezhetünk határozott céllal, vagy rábukkanhatunk véletlenül. A lehetőségek köre rendkívül tág, így tengerparti nyaralásunk csodálatos kiegészítése lehet a világörökségi helyszínek, hagyományok és értékek felfedezése.

 

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ: 

Horvát Idegenforgalmi Közösség
1054 Budapest, Akadémia u. 1.
+36 1 267 55 88
info@htz.hu
https://croatia.hr/hu-HU

Tengerpart, kultúra és kaland – Világörökségek Horvátországban 1. rész

(Összesen ennyien olvastátok: 552 , ma: 1 )
Szerző:
További cikkek - Ling Judit

Töltődjünk fel a Mátra tetején! – A Vaskúti Faház

A Mátraszentimre szívében található gyönyörű, rusztikus faház minden évszakban nyugodt a pihenés...
Teljes cikk