Baku - alionabirukova

Párizs és Dubai szerelemgyereke – Baku városában jártunk

Sokak szerint Baku csak egy hatalmas iparterület és egyet jelent az olajból befolyó dollár milliókkal. De ha egy kicsit is el tudunk ettől vonatkoztatni, akkor láthatjuk, hogy olyan kulturális története van, ami többet ér mint megannyi olajkút.

Azerbajdzsán fővárosa építészetileg olyan akár Párizs és Dubai szerelemének gyümölcse, habár mélyen valahol az eldugottabb városrészekben még mindig felfedezhetőek a szovjet gének. Kevés olyan város van a világon és Eurázsiában nincs még egy, amely annyira gyorsan fejlődik és olvasztja magába a keleti és nyugati jellemzőket, mint Baku. Szívében találjuk az UNESCO által is védett Óvárost, melyet egy egzotikus, masszív erődfal vesz körbe. Ekörül pedig elegánsan megvilágított, kőből épült villák, és fákkal végigültetett utcák futnak, exkluzív butikokkal csábítva a vásárlókedvűeket. Az utolsó évtizedben számtalan torony és felhőkarcoló nőtt ki a földből gombamód, felváltva az öreg és rossz állapotban lévő itt maradt szovjet apartman blokkokat. A legtöbb ilyen új épület ámulatba ejtő remekmű.

Láng Tornyok - Elnur
Láng Tornyok – Elnur

De a szerelmes párok és a romantikus lelkületű utazók inkább a fás parkokat és a Kaszpi-tengerre lenéző promenádot választják, ha andalgásról van szó. Ez a része a városnak – buja zöld színeivel és a tenger opálos kékségével – szinte gúnyolja az egyébként sivatagos vidéket, ami körbeveszi. Sétálni azonban nem csak itt érdemes, Baku 12. századi városa ugyanis olyan birodalmak történeteiről tud mesélni, mint az Arab, vagy a perzsiai és az Oszmán Birodalom. Korokon átívelő műemlékeivel, mint amilyen a 12. században épült, 29 méter magas Szűz Torony, mely a nemzeti identitás szimbóluma, illetve a 15. századi Shirvanashah kastély – sokkal több látnivalót kínál, mint azt gondolnánk. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy bár felbecsülhetetlen értéket képviselnek és tökéletes példái az erre a tájra jellemző ikonikus építészetnek, sajnos a modernizáció folytonos terjedése egyre inkább veszélybe sodorja őket.

Kevésbé veszélyeztetett azonban a Gobustani sziklaművészeti kulturális körzet, mely mélyen Azerbajdzsán szívében, a sivatagban található. A sziklakompozíció 6000 kőfaragást számlál, melyek az emberiség történetét foglalják magukba. Ha kedvet kapunk a meglátogatásukhoz, Baku városából egy egynapos kirándulással felfedezhetjük őket.


TIPP:  Baku városában 2015 szeptembere óta sokkal könnyebb lett a közlekedés, mivel bevezették a BakiKart-ot mellyel a tömegközlekedési eszközök, a taxik és a reptér-vasútállomás transzfer is menedzselhető.

A legjobb időszak ha áprilistól októberig utazunk Baku városába, de ne felejtsük, az időeltolódás plusz 2 óra.

(Összesen ennyien olvastátok: 1 224 , ma: 1 )
Címkék a cikkből:
, ,
További cikkek - Gerencsér Dóri

Ma van az olasz konyha napja – Olasz régiós finomság a rizottótól a chiantiig

Olaszország szinte egybe forrt a gasztrokultúrával és az evés szeretetével, mégis ha...
Teljes cikk