templomok
Técső középkori temploma

Középkori templomok útján

A középkori Magyarország építészeti emlékeit igencsak megritkították a történelem viharai. Ha viszont fogékonyak vagyunk a szépre és az időtállóra, akkor a közösség életében betöltött fontos szerepük miatt ránk maradt templomokat még felfedezhetjük.

Középkori templomok útja címen született meg az a tematikus útvonal, amely a Kárpát-medencében egyedülálló vallási és kulturális örökséggel szeretné mélyrehatóan megismertetni az érdeklődőket. A program a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség koordinálásában működik.

Ez a tematikus útvonal bemutatja a valaha egy történeti régiót alkotó, Északkelet- Magyarország, Kárpátalja, valamint a Partium északi részének középkori egyházi örökségét. Az útvonal területileg a magyarországi Szabolcs-Szatmár-Bereg, a romániai Szatmár és az ukrajnai Kárpátalja megyéken halad keresztül, melyeket behálóznak a közös történelmi gyökerek.

Kárpátalja középkori templomai jelentik a nyugati kereszténység keleti határvonalát, itt ér véget a gótika és veszi kezdetét a fatemplomok földje és az ortodoxia. A viharos történelmű Kárpátalján viharos múltja volt a templomoknak is. Sokuk elpusztult a tatárjárás után; a reformáció előretörésével sorra a protestánsokhoz kerültek; számos leégett a kora újkor szabadság küzdelmeiben; másokból pedig múzeum lett a szovjet időkben. Mára az idő, a történelem megnyugodott és az egyházi örökség turista látványossággá vált.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, középkori templomokban Magyarország egyik leggazdagabb vidéke.

Itt olyan sűrű hálózatuk maradhatott fent, amely egyedülálló. Szatmár és Bereg középkori egyházi örökségének egyedi hangulatát idézik a kisméretű templomok, a melléjük épített fa harangtornyok, a gazdagon fennmaradt középkori freskók, a festett karzatok, a díszes kazettás mennyezetek, faragott szószékek. Az Alföld középkori templomainak nagy része a török dúlások áldozatává vált. Ez a vizek által körbezárt vidék azonban távol tartotta magától a hódító hadakat, így maradhattak fent páratlan gazdagságukban és szépségükben ezek a kis középkori templomok, amelyek ékszerdobozai ennek a vidéknek.

Aki ezen az úton elindul a mai Magyarország területén 37, míg Ukrajnában 15, Romániában pedig 13 gyönyörű történelmi templomot látogathat végig. Magyarországon Csaroda késő román stílusú temploma a Középkori templomok útjának egyik legcsillogóbb ékszerdoboza. A Bereg egyik jelképe a Csaroda-patak árteréből kiemelkedő templom tűhegyes sisakban végződő karcsú tornya, ahogyan az ég felé tör. A 12. század végén épült templom az ország egyik legismertebb középkori műemléke, Árpád-kori falusi templomok klasszikus példája.

Lenyűgöző Tornyospálca 14. századi temploma is, mely fehérre meszelt falaival, sötét színű tetejével bensőséges nyugalmat áraszt.
Lenyűgöző Tornyospálca 14. századi temploma is, mely fehérre meszelt falaival, sötét színű tetejével bensőséges nyugalmat áraszt.

A határ túloldalán Técső különleges formájú temploma vonja magára a templomok útján haladók figyelmét. Az öt máramarosi királyi koronaváros egyikének templomát többször is megtoldották, így nyerte el mai szokatlan alakját. A közeli Nagymuzsaly református temploma pedig ritka boltozatával és szokatlanul precíz vonalaival tűnik ki a tájból. Még ennél is messzebről köszönt ránk Huszt szinte várszerű templomtornya, mely már a korai gótika jegyeit is magán viseli.

A técsői templom belsőtere és szószéke
A técsői templom belsőtere és szószéke

A tematikus útnak köszönhetően tehát, a történelem viharai után most ismét lehetőség nyílik arra, hogy az évszázadok pusztításait túlélő egyedülálló templomokat megújulva újra megcsodálhassuk.

 

 

 

 

 

(Összesen ennyien olvastátok: 1 955 , ma: 1 )
További cikkek - Szabó Viola

A tabáni romantika virágkora és átalakulása

A Gellérthegy és a Várhegy közé beékelődő városrész, a Tabán ma hatalmas,...
Teljes cikk