Ékszerdoboz a szomszédban: Pozsony te csodás!

Már régóta terveztem kollégáimmal, hogy eltöltünk pár napot Szlovákia fővárosában, Pozsonyban, hiszen vonattal és autóval is pár óra alatt kényelmesen elérhető úti cél. A Slovakia Travel meghívásának köszönhetően egy varázslatos hosszú hétvége alatt megismerhettük Pozsony történelmi látnivalókban gazdag belvárosát, a most épülő új városnegyedet, különleges éttermeket és részt vehettünk (és végig kóstolhattuk) a Récsei bortúrán.

Szállásunk az óváros központjában, a Hviezdoslav tér (Sétatér) közepén helyezkedett el, így körbevettek minket a legfontosabb látnivalók és programlehetőségek.  Ahogy kiléptünk a hotelből kezdődött is felfedező utunk.  Már maga a tér is lenyűgöző impozáns méretével, szépen gondozott növényeivel és számos látnivalójával (Szentháromság-szobor és a Nemzeti Színház határolja) valamint változatos étterem kínálatával.

Miután lefényképeztünk mindent, amit csak lehetett, elindultunk a Bratislava Flagship étterembe, ahol sörkóstoló és a ház specialitása, egy hatalmas adag, ínycsiklandozó csülök várt minket. Maga az étterem épületének is kalandos a története, ugyanis egykor kolostor volt, majd még moziként is üzemelt, mely történelmi elemeket a berendezésben mind felfedezhetjük (faburkolatok, márvány lépcsők, címerek, brokát függönyök).

A kiadós étkezés után indultunk is a délutáni programunkra, melynek keretében megismerkedhettünk a Kis-Kárpátok borvidék „szívével” és borkínálatával.

Kisbuszos bortúra – Récse (Rača)

Récse Pozsony egyik kiemelten fontos kerülete, a több száz éves múlttal rendelkező szőlőtermesztés és minőségi borkészítés tette világszerte ismertté. Kirándulásunk lehetővé tette, hogy megkóstolhassuk a környék borospincéinek legfinomabb borait, miközben a barátságos helyi termelőkkel és módszereikkel is megismerkedhettünk.

A bortúra során egy körülbelül 20-25 férőhelyes nyitott tetejű Oldtimer kisbusszal utaztunk, melyen helyi idegenvezetőnk avatott be a legfontosabb tudnivalókba és ismertette a program menetét. Az utazás kezdetén egy kis ajándékcsomaggal kedveskedtek minden résztvevőnek: egy gravírozott borospohárral, egy kuponfüzettel (1 kupon 60 centet ért és ezeket tudtuk beváltani a borkóstoláshoz) és egy nyakba akasztható tartóval, melyben tárolhattuk a poharunkat útközben.

A bortúra útvonala tizenegy állomás megismerésére ad lehetőséget, 11 borászatnál lehet leszállni (ezek között volt borospince, borozó, szőlészet) majd a túra végén egy hangulatos kis fapados/kiülős étterem, ahol helyi specialitásokat kóstolhattunk meg (pl. pacalleves, grillezett hermelin áfonya lekvárral).

Egy kellemes kb 10 perces buszozás után, először a NemeckyKulturnyDom-ba látogattuk el, ahol Ivan Holík pincészetét tekinthettük meg. A régi borász családból származó tulajdonos, elmesélte, hogy borkészítéssel csak 1993. óta foglalkozik, és főként vörösborokat készítenek, azonban rozé és fehérbort is forgalmaznak. A patinás pincészetben rögtön el is kezdtük a kóstolgatást. A következő helyszín a csodálatos szőlőhegyen fekvő Genofold szőlészet volt, mely, amint megtudtuk, az egyház és a kerület önkormányzatának összefogásával jött létre és jelenleg bio-bor készítésével foglalkoznak.

Volt szerencsénk ellátogatni A VinoChvostek borozóba, amely kialakításával és csodálatos berendezésével, már a kékfrankos rozébor megkóstolása előtt lenyűgözött minket. Az már csak hab volt a tortán, hogy a borozó pincéjét is körbejárhattuk, miközben kortyolgattuk a ház borait. Egy igazi családi borászat, a VinicaMautnáre is szerepelt a programunkban. A hangulatosan kialakított pince a családi emléktárgyakkal és a megismert történetetekkel igazán otthonos légkört teremtett, a borok pedig fenségesek voltak! Ebben a pincében vásárolhatunk a borok mellé házi lekvárokat, szörpöket és szlovák házi péksüteményeket.

Még számos megálló, számos borászatában folytatódott túránk, mely végére az összes kuponunk elfogyott a kiváló borászatok termékeinek megízlelése közben. A kirándulás nem csupán egy jól megszervezett bortúra volt, mindegyik állomás a környék lakóinak törzshelyeként is szolgál, így a látvány és borok mellett a helyi szokásokkal, emberekkel és történetükkel is megismerkedhettünk.

Bővebb információ: racanskychodnik.sk 

Óvárosi és Újvárosi barangolások

Másnap a kiadós reggeli és finom kávé után elindultunk felfedezni az Óvárost. Gyalogosan könnyen bejárható, barokk kori műemlékekben gazdag, zegzugos kis utcácskákon keresztül áthaladva szinte minden érdekes látnivalót megcsodálhattunk. A nyüzsgő társasági élet és az Óváros központja a Fő tér, melyet díszes műemlék épületek (pl. Óvárosháza, Apponyi-palota) és kávézók, éttermek, pubok ölelnek körül és a tér közepén a Roland-kút található.

Továbbhaladva először megtekintettük a Szent Márton-dómot (Koronázó templom) melynek alapjait az 1300-as években fektették le és napjainkban egy neves művészek által gyönyörűen díszített gótikus templom, ahol 11 magyar királyt koronáztak meg. Innen már tökéletes kilátás nyílt az impozáns méretű, a város feletti dombon elterülő Pozsonyi Várra és az Új hídra, mely közepén található a 95 méter magas UFO kilátó és étterem (lifttel lehet feljutni a tetejébe).

Miközben átsétáltunk a” korzón” a Mihály-toronyhoz (középkori városkapu, mely ma a város egyik jelképe, fegyverkiállítás otthona és kilátótoronyként is üzemel) ahol végig vendéglátóhelyek és boltok sokasága követte egymást, a város híres szobraival is megismerkedhettünk (Kandi – Cumil, aki kikandikál a csatornából, Schöne Nazi aki kalapját emelve üdvözli a turistákat és Napóleon katonája ki egy padra támaszkodva pihen).

A belváros nem csak gyalog, hanem nyitott tetejű városnéző Oldtimer kisbusszal is volt szerencsénk felfedezni.  Több útvonal közül is lehet választani és van magyar nyelvű audio guide.

Túránk zárásként egy igazi újdonságot mutattak be nekünk, Pozsony új városnegyedét, ami jelenleg is épül. A Duna parton található egykori ipari területen lakásokat rejtő modern toronyházak épülnek, valamint irodaházak, parkosított terültekkel körülvéve és itt található az Eurovea, ami egy hatalmas méretű bevásárló központ. A környezetéből kiemelkedik egy eredeti ipari műemlék épület (Jurkovičova Tepláreň), mely számos átalakítás után, jelenleg a Werk étteremnek ad otthont. A különleges belsőépítészeti megoldások, a modern design mellett az étterem választéka is lenyűgöző (szolgálnak fel reggelit, ebédet, kávé különlegességeket és esténként bárrá alakul át).

Kávénkat kortyolgatva vettük észre, hogy milyen gyorsan telt el ez a pár nap és jöttünk rá, hogy még rengeteg felfedezni való és program vár ránk. Egy biztos, hamarosan visszatérünk.


Étterem Tippek

A belváros felett, tetőteraszon ejtőzve, a csodálatos panorámát élvezve költhetjük, el ebédünket vagy csak ülhetünk be iszogatni a Rooftop by Regal barban. Igazi amerikai streetfood ételeket kóstolhatunk, mint pl. a hamburgerek házi készítésű zsemlében, mellé pedig ízletes koktélokat, limonádékat és söröket kortyolhatunk.

Aki inkább a klasszikus és hagyományos ételeket részesíti előnyben, annak kiváló választás a Hviezdoslav téren található Zylinder Caf&Restaurant. Mind a design és mind az ételek az Osztrák-Magyar Monarchia korának hagyományait eleveníti fel. Miközben visszautazunk az időben igazi ételkülönlegességekkel kényeztethetjük ízlelőbimbóinkat.


A Világjáró munkatársainak útját a SLOVAKIA TRAVEL és Szlovák Turisztikai Képviselet támogatta.

További információk:

slovakia.travel

visitbratislava.com

(Összesen ennyien olvastátok: 426 , ma: 1 )
További cikkek - Világjáró

Síeléssel egybekötött napfényes üdülés – Avagy mivel vár a téli Karintia

Az Alpok déli oldalán különösen naposak a sípályák. Ezzel is magyarázható, hogy...
Teljes cikk

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .