Forrás: MTI/Máthé Zoltán

A Városligetben már vár ránk a Néprajzi Múzeum új épülete

A Néprajzi Múzeum átadását eredetileg márciusra tervezték, de végre elérkezett az idő, hogy megnyissák az U-alakú épület kapuit a Városliget szélén. Május 23. óta már látogatható. 

A Néprajzi Múzeum gyűjteményének 1872-es alapítása óta soha nem volt olyan épülete, ami kimondottan arra a célra épült volna, hogy helyet adjon neki. Mindig különböző, más célt szolgáló helyszíneken helyezték el a gyűjteményt. A Ferencz Marcel vezette Napur Architect cég által tervezett megfordított kapu forma azonban csak az ő számára készült, és május 23. óta már mi is látogathatjuk.

Számítógépes programmal, több felvételbõl összeállított panorámafotó a Néprajzi Múzeum új épületéről – MTI/Szigetváry Zsolt

Amint a honlapján is írták, a múzeum az első héten rendhagyó nyitvatartással várja a látogatókat: hétfőn 14 órától 20 óráig, keddtől vasárnapig pedig 10 órától 20 óráig.

A múzeumépület érdekességei

Ami először feltűnhet, ha megközelítjük a szokatlan alakú múzeumot, hogy az épület tömegének 60 százalékát elrejtették a föld alá. A homlokzatát pedig stilizált magyar- és nemzetközi néprajzi motívumok díszítik. De ami talán még szembetűnőbb, hogy a libikókára is hasonlító forma lejtős teteje olyan akár egy zöld domboldal. Itt egy grandiózus, sok pihenőhellyel telepakolt tetőkertet alakítottak ki a tervezők, amely 21. századi megfogalmazásban kapcsolódik a Liget hagyományaihoz – írták az oldalon.

És mit rejtenek a falak?

Az épületben, ami minden oldaláról más arcát mutatja – egyes Facebook kommentelők szerint egy kicsit félelmetes is – helyet ad egy nagyszabású állandó kiállításnak, ami a ZOOM tér névre hallgat, illetve egy időszakos tárlatnak Megérkeztünk címen, valamint a fogadótérben található Kerámiatérnek, ami egy központi látványelemnek számít.

Forrás: MTI/Balogh Zoltán

Az időszakos Megérkeztünk tárlat a Néprajzi Múzeum gyűjteményének 150 válogatott főművét mutatja majd be, több mint 1000 m2-en, köztük olyan darabokat is, amelyek eddig sohasem kerültek ki a raktárból.

Az új állandó kiállítás, vagyis a ZOOM tér pedig egy egyedi perspektívából ismerteti a gyűjtemény több száz tárgyát. A kiállítás ismertetője szerint ebben a részében a múzeumnak “Zoomolunk,  felborítunk,  feldarabolunk, kifordítunk, összekeverünk, és hagyjuk a látogatót elveszni a tárgyak, képek, betűk erdejében, hogy azután néhány kiragadott példánál elidőzhessenek, esetleg megláthassák magukat az arcok és formák sokféleségében.”

Kiállító tér a Néprajzi Múzeum új épületében – MTI/Balogh Zoltán

Az említett Kerámiatér a múzeum fogadóterének központi látványeleme, és több ezer tárgyat mutat be. Ez a rész ingyenesen, a kiállítások nyitvatartási idején túl is látogatható. A múzeum honlapja szerint ez a tárlat úgy kapcsolódik össze, mint az emberi agy két féltekéje. A bal agyfélteke a logikus rendszerezésért, az elvont fogalmakért és a nyelvhasználatért felel, a jobb félteke pedig a vizualitásért, a művészi kreativitásért és a képzelőerőért – írták az oldalon.

Éppen ezért a Kerámiatér egyik része – a bal agyféltekéhez hasonlóan – logikusan rendszerezi, csoportosítja a világ kerámiát, míg a másik inkább pillanatnyi benyomásaik, hangulatok szerint igyekszik felfedezni és egymáshoz kapcsolni a különböző kerámiavilágokat.

Forrás: MTI/Balogh Zoltán

A múzeumot már különleges külseje és hívogató tetőkertje miatt is érdemes felkeresni, ha pedig a táraltokat is végigjárnánk, akkor az összes kiállításra 3000 forintért válthatunk jegyet, az állandó kiállításra pedig 1700 forintért. További információkat a múzeum honlapján találunk, ahol a jegyet is megvásárolhatjuk.

 

(Összesen ennyien olvastátok: 682 , ma: 1 )
További cikkek - Világjáró

Így utazhatunk most: Szabályok és tesztek Ciprustól Németországig

Míg egyes országok végre enyhítenek, mások éppen most szigorítanak. Cipruson megvan az...
Teljes cikk