kárpi

A Kárpát-medence ősi kincsei

A Kárpát-medence valóságos tárháza az ősi emlékeknek, nem csoda, hisz fordulatokkal teli történelme során oly sok nép, kultúra hagyta itt nyomait. De miközben a honfoglalás óta eltelt időszak emlékei nagyrészt köztudomásúak, a korábbi évezredek lenyűgöző régészeti kincsei szinte teljesen ismeretlenek számunkra.

A kutatók áldozatos munkájának köszönhetően ezeknek a koroknak az épületei, szakrális helyszínei, tárgyi emlékei kerültek és kerülnek elő a föld alól, az ország minden szegletében. Kevesen gondolnák például a Balaton partján pihenve, hogy Zamárdiban, a strandtól nem messze, az avar-kor legnagyobb ismert temetőjében közel ötezer sír nyugszik. A Kárpát-medencét a Kr. u. VI. és IX. század között uraló nép adót szedett Bizánctól és komoly regionális hatalommá vált. Lenyűgöző ötvösmunkáik, harci eszközeik, használati tárgyaik jól mutatják fejlett kultúrájukat.

Ennél jóval messzebbre is utazhatunk az időben, ha az ország másik felében, a Tisza vidékén járunk. A Kr. e. 2800 és 1000 közti bronzkorból leletek ezrei kerültek elő a többi közt a Hajdúságból, mutatva annak az időszaknak lenyűgöző művészi teljesítményeit, társadalmi igényeit, szokásait.

Utánuk a rómaiak építettek erődöket, utakat, fürdőket, később pedig a kelták készítették itt hihetetlenül aprólékosan megmunkált ékszereiket, melyekre például Hetény környékén bukkantak a régészek. Lehetne még sorolni a kincseket, amelyeken szinte szó szerint taposunk. Hazánkat járva lelőhelyeik, kiállító termeik mellett visz el az utunk, s mégsem ismerjük azoknak a népeknek a kultúráját, történelmét, kik hajdanán a Kárpát-medencét lakták, s itt hagyták emlékeiket.

Az őskortól a honfoglalásig

Ezt a hiányos tudást, az évezredek ismeretlenségét alighanem megváltoztatja egy nemrégiben megjelent, különleges művészeti album. A Kárpát-medence ősi kincsei már külsőre is elég vaskos kötet, a benne szereplő ismeret- és fotóanyag, mely az őskortól a honfoglalásig tárja elénk a térség ismert és ismeretlen csodáit valóban lenyűgöző. A bemutatott leletek egy része először jelenik meg a nagyközönség előtt, a régészet iránt érdeklődők igazi szenzációkra számíthatnak. Az album értéke azonban még ennél is nagyobb, hiszen kivételes részletességgel és igényességgel mutatja be 800 ezer év (!) örökségét, úgy, ahogy még sosem láthattuk. Szerkesztőségünk megkereste a kötet alkotó-főszerkesztőjét, Vágó Ádámot, aki hat évig dolgozott ezen a lenyűgöző albumon, melynek csak a fotóanyaga négy évig készült.

Az interjú a következő oldalon folytatódik!

(Összesen ennyien olvastátok: 3 293 , ma: 1 )
További cikkek - Mátay László

Települések versenye a Balatonon

Idén ismét nekivágtunk Zamárdi csapatával a Siófokon második alkalommal megrendezett Nemzeti Regattának....
Teljes cikk