Forrás: Didaktikfuchs68 / Pixabay

Érdekességek a nagyvilágból: Berlin zöldebb arca is nyitva áll előttünk

Konyhakertként indult, ma viszont a világ második legnagyobb botanikus kertje. A sorban csak a belgiumi Nemzeti Botanikus Kert előzi meg.

Na jó, a vélemények eltérők, ami a világ legnagyobb botanikus kertjét illeti. Egyesek szerint a már említett belgiumi Nemzeti Botanikus Kert az első a sorban, más szakemberek és rajongók szerint viszont az angliai Kew Gardens-nek jár a megtisztelő első cím. Akárhogy is, az biztos, hogy a berlini Botanikus Kert szinte a semmiből küzdötte fel magát oda ahol most van, legyen az a második, vagy a harmadik hely.

Forrás: JokePraxis / Pixabay

Megalakulásakor, 1679-ben még csak egy konyhakertként kezdte, ahol zöldségeket és a sörfőzéshez szükséges komlót termesztettek. Kétszáz évvel később pedig már ott tartott, hogy 43 hektáros területén megépült Nyugat-Európa egyetlen Botanikai Múzeuma, mely teljes egészében a növényvilágnak és annak kulturális vonulatainak szenteli magát. A múzeumról érdemes még tudni, hogy jelenleg zárva tart, mivel jelentős felújítási és modernizációs munkákat végeznek benne. Így a tervek szerint 2023-ra teljesen megújulva nyit majd ki a látogatók előtt.

De a csodálatos, és hatalmas kert látogathatóságát ez nem befolyásolja. Amint a Bo.berlin oldalán is olvasható, a ma majdnem 20 000 növényfajt bemutató botanikus kert reggel 9-től 20 óráig tart nyitva, a beengedés pedig a Königin-Luise-Straße irányából történik 19 óráig.

Veszélyeztetett növények menedéke

A Botanikus kert több kisebb nagyobb, tematikusan beültetett kertből, tisztásokból, erdőfoltokból, természetes sziklakertekből, japánkertekből, égig érő bambuszerdőkből, tóparti nádascsoportokból, hosszan elnyúló orchidea és bromélia ágyásokból és tizenhat üvegházból áll össze, melyeknek célja a természet sokszínűségének mikrokozmoszát bemutatni. A területen látható növények nagy része a természetben veszélyeztetett fajnak számít, így a berlini Botanikus Kert szó szerint menedékhely a számukra.

Forrás: Lars Kuczynski / Unsplash

Természetesen a trópusi növények is helyet kaptak a kertben. Őket a Victoria Házban nézhetjük meg. Ha belépünk készüljünk fel a csodás látványra, amit a virágzó orchideák és liliomok nyújtanak, illetve a pálmaházban felépített bambuszhíd, ami a legegzotikusabb trópusi növények világába vezeti a látogatót – de számoljunk a meleggel és a magas páratartalommal is. Az üvegházak egyébként 9 óra és 18:30 között látogathatók.

Forrás: Hans Benn / Pixabay

További látványosságok – amiket nem szabad kihagyni, ha már itt járunk – azok az óriási tavirózsák és tálalótál nagyságú, vízlepergető leveleik, a húsevő növények, amik nagyon sok formában jelennek meg a természetben

Forrás: Brigita B. / Unsplash

Szintén érdekesek, de jelenleg nem látogathatók, azok az alagutak, melyeket a második világháború alatt építettek a botanikus kert közelében. A bunkerekbe, mely az SS számára készült, a botanikus kert farmjáról lehetett bejutni két alagúton keresztül. Légitámadások során használták a személyzet és az akták védelmére, de a háború után a bejáratokat berobbantották, így az alagutak ma már csak a denevérek téli szálláshelyekén szolgálnak.


Ha még több berlini és németországi érdekességre, fenntartható turizmussal kapcsolatos információkra  vagytok kíváncsiak, akkor figyelmetekbe ajánljuk Az élmények, kalandok 20 éve a világ körül… című könyvet, melyet ugyan olyan élmény forgatni és olvasni, mint amilyen jó volt megírni és szerkeszteni.

A könyvet a Világjáró WebShop-ban rendelhetitek meg, és jó ajándék lehet belőle valakinek, aki már tervezi a következő utazását.

 

(Összesen ennyien olvastátok: 634 , ma: 1 )
További cikkek - Világjáró

Megmentett szépségek – Antik csodákból egyedi ékszerek

Egyesek viccesen Porcelán Pasinak hívják, mert megmenti az értékes törött antik porcelánokat:...
Teljes cikk