kilátó
A prédikálószéki kilátó - MTI/ Kovács Attila

Kalandozás a Visegrádi-hegységben

A Visegrádi-hegység egyik legmagasabb pontján található, 12 méter magas prédikálószéki kilátó 639 méteren magasodik a Dunakanyar fölé. Környékén fokozottan védett területek és a Bioszféra Rezervátum élővilága is felfedezhető.

A Prédikálószék egy hatalmas andezit szikla, mely a Visegrád környéki hegycsoport legmagasabb tagja. Magassága 639 méter. Csúcsán egy tisztást találunk, ahol eredetileg csak padok és asztalok voltak, de 2016 őszén itt épült fel a környék legújabb és legkorszerűbb kilátója.

Kilátás a kilátóról az avatás napján – MTI / Kovács Attila

A 70 négyzetméter alapterületű kilátó, amellett, hogy első ránézésre hajaz Ausztria legikonikusabb kilátójára a Pyramidenkogelre, a kor követelményeinek megfelelő szolgáltatásokat is nyújt. Tetőszerkezete alatt két webkamerát találunk és wifi is elérhető a környezetében. Így a panorámáról – Esztergomtól egészen a visegrádi fellegvárig belátható a Dunakanyar – készült képeinket azonnal elküldhetjük az otthon maradottaknak. Ha a túlsó oldalt szemléljük akkor pedig Börzsöny csúcsait láthatjuk, illetve a Szent Mihály-hegy, a Csóványos és a Nagy-Hideg-hegy magaslatait.

Őszi kilátások

A 12 méteres kilátó minden egyes szintjén más és már magyar királyról emlékeztek meg a készítők. A térség történelmében jelentős szerepet játszó koronás fők előtt kézzel festett, egyedi információs táblák tisztelegnek. Azonban az építmény nem csak előttük, hanem a táj és a természet előtt is tiszteleg, ahol helyet kapott. Zámbó Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója az átadón elmondta, hogy a kilátót direkt nem a természetes kilátópont helyére építették. Úgy gondolták tartoznak annyival e tájnak és a látványnak, hogy meghagyják azt eredeti változatában. Azt is észre vehetjük ha itt járunk, hogy a kilátó nem épült a fák csúcsánál magasabbra. Ez azért történt, mert a készítők szerették volna…

…ha a Duna túlpartjáról nézve is megmarad ennek az egyedülálló történelmi tájnak az egysége.

A természetjárók körében azonban nemcsak a fantasztikus panoráma miatt népszerű a Prédikálószék hegycsúcsa. Sokan azért ejtik útba, mert elérhető közelségben van tőle a csodálatos és szintén nagyon kedvelt Rám-szakadék és a Vadálló-kövek is. A Vadálló-kövek különleges alakú sziklái olyan neveket viselnek, mint a Nagytuskó, a Széles-torony, a Bunkó, a Függőkő, a Felkiáltó jel és az Árpád trón. A Vadálló-kövek vulkáni törmelékes kőzetből, azaz agglomerátumból állnak és jól jellemzik a Visegrádi-hegység földtani felépítésének sajátosságait.

Vadálló-kövek – erdo-mezo.hu

A Prédikálószék és a Vadálló-kövek a Duna-Ipoly Nemzeti Park fokozottan védett része, a Bioszféra Rezervátum magterületén találhatóak. A sziklákon számos ritka növényfaj telepedett meg, ezért a virágokat tilos leszedni és a kijelölt turistautakról nem szabad letérni.

Fotó: utazom.com

Hogy felérjünk a Prédikálószékre és a Vadálló-kövekhez Dömösről kell elindulunk, melyet Esztergomból, illetve Budapest irányából közelíthetünk meg. Ha autóbusszal érkezünk, akkor a katolikus templomnál szálljunk le és kövessük a piros sávot a Király-kúti utcáig, mely a túra kiinduló pontja. Ha kocsival jöttünk, akkor zöld jelzést kell keresnünk. A jelzések végül összefutnak és kezdetben aszfaltúton haladunk tovább. A faluból kiérve átmegyünk a Malom-patakon és innentől a patak mentén vezet az út. A piros háromszög jelzés, amely a Vadálló-kövekhez, majd a Prédikálószékre vezet a Szentfa kápolnát követően ágazik le a balra.

Forrás: parkerdo.hu / MTI


INFO

Az új kilátó számai magukért beszélnek. Az alaphoz közel 30 köbméter betont és 0,88 tonna betonacélt használtak fel, miközben a szerkezet 61,6 köbméter vörösfenyőből és 5,15 tonna acélból állt össze. Az egész szerelvényt 35 800 csavar fogja össze és 985 liternyi festék védi a környezeti hatásoktól.

(Összesen ennyien olvastátok: 2 001 , ma: 1 )
További cikkek - Gerencsér Dóri

Egy étterem, ahol a kínai art deco és Dubai varázsa találkozik

A Shanghai Me nevű étterem, mely május vége óta látogatható ismét a...
Teljes cikk