Forrás: Jose Antonio Alba / Pixabay

A kasztíliai olívaolaj, ami szenvedélyből születik – Olívaműhely

Amíg az újranyitásig nem elérhetők személyesen pilisborosjenői boltocskájukban, az Olívaműhely tulajdonosai webshopjukon keresztül kínálják a spanyol őstermelők legfinomabb olívaolajait és olívabogyóit.

Már a honlapon keresztül is érezni a szenvedélyt és a ragaszkodást, amit az Olívaműhely tulajdonosai a kasztíliai vidék, a hajnali párában fürdő olajfaligetek és a kétkezi munkával dolgozó őstermelő barátok iránt éreznek. Maguk is termelők, de a céljuk az, hogy olyan szűrt- és szűretlen, extraszűz és gourmet olívaolajokat hozzanak el a magyar vásárlóknak, amilyenekkel még nem találkoztak. A visszajelzések szerint pedig sikeres a vállalkozás, mert a törzsvásárlók mindig visszatérnek.

Csányi Dorottya és Juan Carlos – Olívaműhely.hu

Pedig az Olivaműhely nem ilyen álommunkaként kezdődött. Pontosabban nem is munkaként indult, inkább a tulajdonos, Csányi Dorottya honvágya vezérelte Magyarországra a spanyol olívaolajokat. Eleinte mindig csak annyit hoztak haza nyaranta a jól sikerült olívaolajokból, amennyit a családtagok és barátok kértek, aztán a barátok barátai is megjelentek és így tovább. Végül odáig jutottak a dolgok, hogy évi három nagy olajos fiesztát szerveztek, illetve lehetett rendelni, és amikor Dorottya és Madridból származó férje Juan Carlos a nyakukba vették a családot és hazautaztak egy kicst, jött velük a több száz liter folyékony arany is.

A család még jóval a járvány előtt költözött át Mentridára, amit a helyiek Kasztília gyöngyszemének tekintenek. Az 5-6000 lakosú falu elsősorban arról híres, hogy itt a gazdák még mindig bottal verik le az olajfákról az olajbogyót. Sokan az olajbogyó-és szőlőtermesztésből élnek. Amit leszüretelnek, beadják a helyi Cooperatívá-ba, ami magyarul mezőgazdasági szövetkezetnek hívhatunk, és fizetségül arányosan a rájuk eső részt kapják vissza olajban vagy pénzben. Dorottya apósa már jóval túl van a nyolcvanas évein, de még mindig metsz, szüretel és végzi az erős fizikai munkát a mezőn, mert ez a munka már szenvedély.

Forrás: Olívaműhely.hu

És az Olívaműhely is ezt vallja, hogy az “olajozás” egy ajándék. Kapcsolat mind Magyarországgal, mind Spanyolországgal. A hellyel ahol az őstermelők megtermelik a legjobb olívaolajakat és azzal az országgal, ami örömmel fogadja azt, és ahonnan Dorottya anno útnak indult.

Színváltóstól az óriás zöldig

Amikor a koronavírus járvány nekiindult és a feje tetejére állította a mindennapjainkat, volt aki percek alatt feladta és voltak olyanok is, mint az Olívaműhely, ami a nehézéségek és kilátástalanság ellenére inkább beújítottak valamit, új tervekbe fogtak. Dorottya és Juan Carlos úgy döntöttek, hogy készítenek egy webshopot,  mondván, ha reklám nélkül ennyire száll a hírük, mi lenne, ha mindig lehetne kapni az olajaikat. Azokat, amik Méntridán “születnek” és az őstermelő barátokét is.

Forrás: Olívaműhely.hu

A különböző ínycsiklandozó olívabogyókról, amik kaphatók magos és magozott, töltött és töltetlen, illetve konzerv formájában is, már nem is beszélve. Dorottya elmondása szerint, még az elején vannak a vállalásnak, de minden percét élvezik, és a repertoárjukat is igyekeznek egyre inkább bővíteni. Júniusra pedig  terveznek egy bájos, mediterrán delikátesz boltot, ami Pilisborosjenőn nyitja majd meg a kapuit. 

Az egész a barátságról szól

Amint már említettük, az Olívaműhely tulajdonosai maguk is termelők, de elsődleges céljuk az, hogy a környék őstermelőinek szűrt- és szűretlen, extraszűz és gourmet olívaolajait hozzák el a magyar gasztro rajongóknak. Olyan olívaolajakat és egyéb termékeket, amiket máshol, másként nem tudnának beszerezni.

Forrás: Olívaműhely.hu

Az Olívaműhely négy őstermelővel működik együtt jelenleg. A Toletum olajsajtoló üzemre, mely szintén családi vállalkozásként működik, 2016-ban találtak rá. Az üzem Nambroca kis falujában (Toledói-dombság) található, körülbelül 70 kilométerre Madridtól. Ebben a családi vállalkozásként működő kis üzemben igazán szívvel-lélekkel csinálják, amit csinálnak – olvasható az oldalon, ahol a megismerkedés teljes történetét elolvashatjuk. És így van ez a a Noviembre különleges olajok esetében is, melyek az 1878 óta létező, andalúziai “Finca Las Manillas” olajfaültetvényről érkeznek Magyarországra.

A harmadik őstermelő olívaolajait, a díjnyertes Juventud olajakat Malagónban (Ciudad Real), a „Finca La Oliveta” olajtermelő üzemében állítják elő. A negyedik márka olajfáji Andalúziában találhatók, az üzem pedig méntridai. Ha rákeresünk a nevére, vagyis a Jiménez-Landi BIO extraszűz olívaolaj után kutatunk, akkor ne lepődjünk meg, ha egy pincészet oldalán találjuk magunkat, ugyanis az olívaolaj csak egy “kikacsintás” a borok mellett. De a többi őstermelői extra szűz olívaolajjal együtt, ez is pont olyan, ami a magyar olajkedvelők ízlésének leginkább megfelel. Vagyis nem keserű-, nem kaparó-, és nem csípős extra szűz olívaolaj. És ez nem kis szó, mivel a tájegységre jellemző Cornicabra bogyóból sajtolt olajok legtöbbje nagyon is ezekkel a tulajdonságokkal rendelkeznek.

De ha saját magunk győződnénk meg az olívaolajok, olívabogyók és az olívaolajos gyöngyöcskék minőségéről, akkor nézzünk szét a webshop kínálatában, majd a júniusi nyitás után, célozzuk be a pilisborosjenői boltocskát, ahol nagy a valószínűsége, hogy kóstolási lehetőségünk is lesz.


ELÉRHETŐSÉGEK:

Web: www.olivamuhely.hu

Facebook.com/olivamuhely

Instagram.com/olivamuhely

 

(Összesen ennyien olvastátok: 751 , ma: 1 )
További cikkek - Gerencsér Dóri

Az ősi világ fővárosa

Ősi és modern, egyenlő arányban piszkos és elegáns. A folyton nyüzsgő Athén...
Teljes cikk