Forrás: Huszár Márk/heol.hu

Két új vízitúrás kilátóval gazdagodott a Tisza-tó

Kizárólag vízi úton megközelíthető kilátókat adtak át szombaton az aktív- és ökoturisták számára a Tisza-tó Poroszlói-medencéjében.  A Békatutaj Egyesület által épített mindkét kilátótorony kilenc méter magas. Felső szintjükről pedig belátni az egész Poroszlói-medencét.

A Tisza-tó belső részein rendkívül kevés a kikötésre alkalmas terület, ezért a mostani beruházás a vízitúrázók számára hiánypótlónak számít. Az ökoturizmusáról  híres tavon nagyon sokan kajakoznak, kenuznak és a SUP túrák is gyakoriak, így az új kilátók és kikötők, várhatóan gyakori célpontokká válnak majd – olvasható a Békatutaj Egyesület sajtóközleményében.

Forrás: Huszár Márk/heol.hu

A tornyok olyan jellegzetes védett madárfajok neveit kapták, melyek közvetlenül az építmény környezetében is gyakran megfordulnak. A Poroszlóhoz közeli Csapói Holt Tisza mentén létesült Fattyúszerkő kilátó megtartotta a szigeten korábban állott torony nevét, hiszen a Tisza-tó ezen szakaszán gyakran látni a víz színét súrolva repülő fattyúszerkő csapatokat. Az Újlőrincfalvához és a Ravasz-háthoz közelebb eső kilátón a kivitelezés közben rendszeresen hallható volt a bölömbika búgása, ezért az épület neve Bölömbika kilátó lett.

Az egyesület elnöke szerint ma már nem elég az, hogy a Tisza-tó első osztályú természeti környezetet kínál. Ahhoz, hogy a vízitúrázók számára is vonzó célpont legyen, szükséges az infrastruktúra fejlesztése. Ezért van szükség a két új kilátóhoz hasonló kellemes, nyugodt pihenőpontokra, ahol a túrázó a természet közepén érezheti magát, és egyúttal jobban meg is ismerheti azt.

A tervek szerint a fejlesztők nem állnak meg ennél a két kilátónál, reményeik szerint aTisza-tavon tovább nőhet még az ilyen csendes megfigyelésre alkalmas pihenőhelyek száma.

Mindkét kilátót Komáromi Tas építészmérnök tervezte modern, mégis a tájba illeszkedő stílusban. Olyan könnyed, átlátható szerkezetet álmodott meg, ami egyszerre lehet látható azok számára, akik keresik, és láthatatlan azoknak, akik csak gyorsan pásztázzák a környéket. A tervezéskor és a kivitelezéskor is fontos szempont volt az időtállóság, ezért mindkét kilátó alapja horganyzott acél, míg a felépítmény vörösfenyőből készült.

A kilátók fenntartása közösségi finanszírozással valósul majd meg. Az új épületek átadásának pillanatában már tizenöt helyi turisztikai szolgáltató írt alá együttműködési megállapodást, melyben azt vállalták, hogy a következő években pénzzel és/vagy saját munkájukkal támogatják az épületek állagának megóvását, hogy azok minél tovább szolgálhassák az ide látogatókat – írták a közleményben.


Kapcsolódó anyagok:

Tisza-tó – Találkozás a természettel

 

(Összesen ennyien olvastátok: 706 , ma: 1 )
További cikkek - Világjáró

Télből a nyárba – Egyiptomban forrhat a vérünk

A repülőút megkezdése után egy-két órával máris a kellemesen meleg nyárban találhatjuk...
Teljes cikk