Forrás: Rino Figliuolo / Pixabay

Szerelmeslevél a sült malachoz – Az olasz porchetta titkai

A kulináris történészek szerint a porchetta (porketta) az egyik legrégebbi olasz étel. A szaftos, fűszeres, omlós finomság a ropogós malacbőrtől lesz ellenállhatatlan, és Toszkána minden városában találunk legalább három árust, aki ebből a mennyei húsból varázsol hatalmas szendvicseket.

A “porchetta történészek” a Róma közeli Aricciából származtatják a hatalmas göngyölt sült húst; a település pedig annyira komolyan veszi ezt a nemes címet, hogy évente fesztivált rendez az ételnek. A porchetta egyébként annyira fontos nemzeti ételnek számít, hogy az olasz mezőgazdasági és élelmiszerügyi minisztérium a kulturális jelentőségű, tradicionális olasz ételek listájára is feltette.

Forrás: Rodzilla / Wikipedia.org

 

Népszerűsége töretlen, az ország minden városában jelen van, ez az egyik legkedveltebb utcai étel. Hentesek, szendvicsezők, éttermek és kifejezetten porchettára szakosodott kis “büfék” árulják szerte az utcákon és főleg a piacok környékén.

Mi Toszkánában, Siena városában bukkantunk rá egy ilyen kis büfére, ami a piactér melletti sarkon árulta a megpakolt szendvicseket. Két fiatal fiú szeletelte gyors mozdulatokkal a hatalmas darab göngyölt és fűszerezett húst, majd felaprította a ropogós bőrt – mert hogy az is hozzá jár egy porchetta szendvicshez. A két ropogós ciabatta közé a húson kívül került még egy kis rukkola és szárított paradicsom, de azon kívül semmi más. A szendvics végül akkora lett, hogy még másnap is tudtunk belőle enni, pedig ebédnek szántuk. Az egyik legautentikusabb gasztro élménye volt a 2019-es toszkán körutunknak.

Forrás: Gerencsér / vjm.hu

A porchettát egyébként általában zsemlébe, ciabattába vagy focacciaba töltik, és ahogy a mi esetünkben is történt, nem kerül hozzá semmi, csak egy kis saláta és egy kis paradicsom. A ketchup és a majonéz már eretnekségnek számít.

Itáliában külön mesterségnek számít a porchetta sütés, teljes iparág alakult köré. Hatalmas kemencékben sülnek a húsok, amiket aztán úgy szállítanak ki a szendvicseket készítő üzletekbe, mint a kenyeret. De ahogy a lenti videóban is látható, olyan is van, hogy a generációkon átívelő hentesüzletben sütik a porchettát, majd ott helyben szaftos szendviccsé varázsolják. Az ízesítése pedig tartományonként, sőt házanként változik.

A különböző porchetta készítők szerint a göngyölt hús nem csak malacból, hanem bárányból, kecskegidából, nyúlból és akár 80-100 napos borjúból is készülhet. Egy azonban mindig megegyezik az alap fűszerek, amitől a sült hús elnyeri jellegzetes ízét. A kicsontozott, formára vágott húst a leggyakrabban rozmaringgal, szárított fokhagymával édesköménnyel, borssal, zsályával, citromhéjjal fűszerezik. De kerülhet rá chilipehely, spenót, petrezselyem és szardella is.

Egyes készítők pedig tölteléket, vagy más húsrészeket, csont nélküli karajt, belsőségeket tesznek a húsra és úgy csavarják fel végül, és sütik több mint 8 órán keresztül. Az elkészült, összekötözött húsok súlya, amit vagy kemencében, vagy nyárson sütnek meg, az 5 kilóstól a 120 kilósig terjed.

Forrás: www.nyarsonsutes.hu

 

(Összesen ennyien olvastátok: 3 748 , ma: 1 )
További cikkek - Gerencsér Dóri

Csodás kastélyok és vadító rock zene – Járjuk be Montreux-t!

„Let me entertain you” - szól a Queen 1978-as, a montreux-i Mountain...
Teljes cikk