Levélvágó hangyák és lajhárok – A vad Közép-Amerikáról beszélgettünk Nigel Marvennel

Május közepén adódott egy lehetőség, hogy a Jaguár-kalandok, a Pingvin szafari és a Polar Bear Week sorozatok rendezőjével és producerével, illetve szenvedélyes műsorvezetőjével, Nigel Marvennel beszélgessünk telefonon.

Nigel Marven, televíziós producer, rendező és saját gyártású természet- illetve dokumentumfilmjeinek műsorvezetője 2019-ben kelt át azon a keskeny földnyelven, mely összeköti Észak- és Dél-Amerikát. Ezen a vad és különleges állat- és növényvilággal rendelkező közép-amerikai vidéken rendkívüli történetekre lelt, amiket most mi is viszont láthatunk az elkészült Nigel Marven: A vad Közép-Amerika című sorozatában, amit a Viasat Nature csatorna szerdánként 19 órától közvetít.

Vad Honduras

Telefonos beszélgetésünk során szó esett a legérdekesebb és furább állatokról, amikkel a szenvedélyes műsorvezető találkozott, illetve arról is, hogy mivel foglalkozik egy olyan örökké mozgásban lévő világutazó, mint ő, ha karanténba kell vonulnia.

Elmesélné nekünk, hogy miért pont Közép-Amerika vidékére esett a választása új sorozata helyszínéül?

Azért esett a választás Közép-Amerikára, mert ez egy olyan terület, ahol már jártam korábban. Egy teljesen más programot vettünk fel itt, A tíz leghalálosabb kígyó című műsorhoz forgattunk, és közben rájöttem, hogy mennyire csodás e tájnak a vadvilága és domborzata. És persze közrejátszott a választásban az is, hogy az olyan klasszikus állatok, mint a lajhárok, a levélvágó hangyák, a király keselyűk és azok az apró, fehér, sátorkészítő denevérek is ezen a helyen élnek, melyek formára harapdálják a leveleket és sátrat készítenek belőlük; a színük pedig azért marad fehér, mert csak gyümölcsöt esznek. Ezeket az elragadó teremtményeket pedig már gyerekként is nagyon szerettem volna látni.

Szóval egy ilyen filmezésnél megvan egy vezérvonal, ami mentén lefilmezzük a lényeget. De mellette újabb és újabb érdekességeket találunk, amiket szintén felveszünk. Így lehet az, hogy egy teljesen más programnak köszönhetően találunk rá a következő sorozat helyszínére és érdekességeire. Mint például azok az üvegfarkú kígyók, amik csak Közép-Amerikában élnek. Mielőtt rájuk találtam, sosem gondoltam volna, hogy léteznek olyan kígyók, amik támadás esetén ugyanúgy eldobják a farkuk végét, mint a gyíkok. De Közép-Amerika nem csak az állatvilága miatt érdekes, a tájak, a vulkánok, a maja romok is mindig visszahívnak.

És mennyi ideig tartott a felvételek elkészítése? Mindent sikerült felvenni, amit eredetileg elterveztek?

A film nagyon gyors tempójú, rengeteg állat és szép táj szerepel benne. És, hogy mindezt felvegyük, körülbelül 30 napot forgattunk a vidéken. Egy természetfilm esetében ez semmi, ha azt vesszük, hogy egy olyan műsornál, ami Sir David Attenborough-val készül, csak egy kétperces felvételre fordítanak 30 napot. De nekünk nem állt rendelkezésünkre ekkora költségvetés, így gyorsan és hatékonyan kellett dolgoznunk. Én egyébként is így szeretem csinálni a munkámat.

Elkerülhetetlen kérdés a mostani időkben, hogy egy akkora világutazó, mint Ön, hogyan töltötte a karanténidőszakot?

Nagyon szerencsés vagyok, hogy van kertem, és sok csodálatos háziállat vesz körül. Van egy kedves üregi baglyom is, akit Digger-nek hívnak. Ha valaki megnézi a @Nigelmarven Twitter-oldalamat, vagy az Instagram fiókom, akkor láthatja, hogy jó sok videót posztoltam ki róla és a kígyóimról is. Szóval a bezártság alatt élveztem a kertem nyugalmát; megnéztem hogy vannak a méheim és a kert egyéb lakói. Nyilvánvalóan, mint mindenki más, én is szerettem volna útra kelni, de igyekeztem a lehető legtöbbet kihozni a lezárásból, együtt lenni a családommal, az állataimmal és a kert élőlényeivel.

Hova utazna a legszívesebben, ha azonnal elindulhatna, mik a következő utazási tervei?

Remélem, hogy összehozhatok egy sorozatot, ami Lengyelországról szól majd. De gondolkodom egy olyan öko-turistás üdülésen is, amihez csatlakozhatnak a nézőim is. Guatemala és Costa Rica biztos ott lesz az úti célok között. A vad Közép-Amerika sorozat lábnyomait követve térnénk vissza azokra a helyekre, ahol filmeztünk, és újra meglátogatnánk azokat a kutatókat és vadvédőket, akikkel a forgatás alatt találkoztam. Nagyon remélem, hogy ennek az évnek a végén, vagy a jövő év elején megvalósíthatom ezt az utat, szerintem a közönségem is örülne neki, ha csatlakozhatnának hozzám és együtt felfedeznénk Közép-Amerikát.

Fotók forrása: Viasat World


A teljes beszélgetést, amiben tippeket kapunk egy közép-amerikai úthoz, és azt is megtudhatjuk, hogyan áll össze egy Nigel Marven-féle természetfilm a Világjáró Magazin 2020/161. Vulkánok gyermeke – Izland című lapszámban olvashatjátok majd, amit előrendelhettek a megújult WebShop-on keresztül.

 

 

 

(Összesen ennyien olvastátok: 487 , ma: 1 )
További cikkek - Gerencsér Dóri

Strandolás halakkal és békákkal

Idén júliustól egy újabb szabadstrand várja a hűsölni vágyókat az Alte Donaunál,...
Teljes cikk