erdics
Erdély csodái -shutterstock.com

Gyilkos-tó és Békás-szoros

A Gyilkos-tó és a szomszédságában levő Békás-szoros kapta a legtöbb szavazatot azon a nemrégiben zárult szavazáson, amelyen Erdély hét csodáját kereste a Transindex.ro erdélyi utazási portál.

A több mint húszezer leadott szavazat szerint a Gyilkos-tó és a Békás-szoros a legkedveltebb erdélyi csoda, melyet a Szent Anna-tó és a Tordai-hasadék követ népszerűségben. A hét csoda közé a Székelykő, a székelyföldi borvizek és mofetták, a csíksomlyói Mária-szobor és a szovátai Medve-tó került – közölte a portál.

Felfelé a szerpentinen

Ha Gyergyószentmiklós felől közelítjük meg a tavat, még mielőtt odaérnénk csodálatos természeti látványosságokban lehet részünk. Utunk során láthatjuk a magashegyi táj legelőit, a fenyveseket, a rohanó patakokat és a kanyargó szerpentineket, amik még a legképzettebb autósok térdét is megremegtetik.  A Gyilkos-tóhoz a Hagymás-patak völgyén keresztül juthatunk el. A legendák övezte tó 983 méter magasan terül el, és nem véletlenül választották meg Erdély egyik csodájának. A semmiből keletkezett, 1837 egy viharos estéjén. A felette magasodó Gyilkos-hegy megázott talaja megcsúszott, a völgybe zuhant és elzárta a Hagymás, Cohárd, Vereskõ és Likas patakok medrét. A torlasz hatására a víz tóvá duzzadt és kialakult ez a természeti ritkaság.

A megkövesedett fatörzsek még izgalmasabbá teszik a látványt

A tó nevéhez és néha felsejlő vörös színéhez több legenda és mendemonda kapcsolódik: Egyesek szerint a földcsuszamlás idején birkanyájakat és pásztorokat temetett maga alá a hordalék és a víz – ez magyarázza a vörös színt. Más mesék szerint egy fiatal, rablóvezér által elrabolt leány hívta a hegyeket segítségül végső elkeseredésében. Zöld szemeinek csillogását még ma is látni a víz tükrében. A tó maga is elragadó, szépséges környezet, de a körülötte magasodó csúcsok, mint a Kis-Cohárd, a Nagy-Cohárd és a Gyilkos-kő, még szebbé és jobb kirándulóhellyé varázsolják.

De a legdrámaibb részhez még csak most érünk el. A Gyilkos-tótól kiindulva, a Békás-patak mentén sétálva Európa egyik természeti ritkasága, a Békás-szoros vár minket. Függőleges sziklaszirtjei nyomasztóan magasak, a mészkőbe vájt völgyben hangosan zubognak a hegyi patakok, meg-megcsillannak a vízesések fátylai és sötét barlangszájak lesnek ránk. A Békás-szoros felsorolhatatlanul sok, hatalmas szépségből tevődik össze: köztük vannak a Tündérkert sziklái, az 1156 méter magas Oltárkő csúcs, kereszttel a tetején; az égbe szökő függőleges sziklafalak és a köztük vágtató Békás-patak. A patak hídjánál már vár a Pokol kapuja, de nevezik a Pokol torkának is – szinte felfoghatatlan miként alakulhatott ki ilyen mesebelien félelmetes sziklaképződmény.

Békás-szoros és patak

Az ajánlott erdélyi nevezetességek között a természeti látnivalók mellett az épített örökség remekművei (köztük a kolozsvári Bánffy-palota, a székelyderzsi erődtemplom és Vajdahunyad vára), az élővilág ritkaságai (például a mocsári kockásliliom és a békászó sas), ételkülönlegességek (így a szilágysági pálinka és a tordai pecsenye) vagy fontos történelmi események – mint amilyen a vallásszabadságot a világon elsőként meghirdető 1568-as tordai országgyűlés – is szerepeltek.

Fritillaria meleagris – Andreas Zerndl

A honlapon szavazók több mint 80 olyan erdélyi csodát is javasoltak, amely nem szerepelt az eredeti 34-es kínálatban. Ezek közül a nagybányai művésztelepet javasolták a legtöbben.

Forrás: MTI / erdelyivendeghazak.ro – Nagy Árpád

(Összesen ennyien olvastátok: 8 622 , ma: 4 )
Címkék a cikkből:
, ,
További cikkek - Gerencsér Dóri

Tamil Nadu, India templom-állama

A tamil kultúra gyökerei legalább olyan ősiek, mint Észak-India kultúrájáé; a hindu...
Teljes cikk