Pompeii városa és a Vezúv - Pixabay

Érdekességek a nagyvilágból: Állandó múzeumot avattak Pompeii városában

Antiquarium néven nyitottak új, állandó múzeumot Pompejiben, amely az antik romváros történetét tárja a látogató elé az i.e. 4. századtól egészen a település pusztulásáig, mikor a Vezúv hamuja és lávája konzerválta a várost.

Az intézmény átfogó képet ad a látogatóknak az ókori város fejlődéséről, arról, hogy milyen volt a kapcsolata Rómával, és mindezt a legjelentősebb és legfrissebb régészeti feltárások kincsein keresztül – olvasható az MTI hírében. A régészeti park egyébként nem kisebb mint 44 hektár, így jó pár látványosságot is felfedezhetnek a történelemrajongók.

Az Antiquarium eredetileg is kiállítócsarnoknak készült, és 1873 és 1874 között építették a Vénusz-templom közelében. Az eltemetett város 1748 óta feltárt műemlékei kaptak itt helyet abban a korban. Az épület azonban súlyos károkat szenvedett a második világháború bombázásaiban, és a helyreállítás után sem kímélte a sors. 1980-ban egy földrengésben olyan súlyosan megsérült, hogy be kellett zárni. Végül 2016-ban nyitották meg újra, látogatóközpontként, majd a teljeskörű felújítások végeztével megnyitották, mint állandó múzeum.

A kép illusztráció – Pixabay.com

Az antik romváros olyan híres kincsei kaptak találtak itt otthonra, mint az aranykarkötők házának híres freskói, a Menander-ház ezüstkincsei, valamint a legújabb feltárások anyagai közül az Orion-ház stukkói, vagy az úgynevezett kerti ház elefántcsontból, bronzból és kerámiából készült amulettjei.

Az olasz kulturális intézményekhez hasonlóan Pompeji is zárva tartott 2020 nagy részében, és a január 18-án óta sincsenek túl sokan a látványosság területén, pedig korábban egy általános évben napi nyolcezer ember is megfordult a romvárosban.

Forrás: DUOTONE / Pixabay.com

Pompeji és Herculaneum a nápolyi öbölben fekszik és a Vezúv kitörése pusztította el mindkettőt 79. augusztus 24-én. Pompeji 20 ezer lakójának jelentős része meghalt, amikor a várost eltemette kitöréskor elszabadult láva, sár és por, végül pedig mindent konzervált. Az elfeledett város nyomait csak a 18. században fedezték fel. Bizarr, de ma azok a jó állapotban megőrződött holttestek számítanak a legfontosabb látványosságnak, melyeket abban a pozícióban találtak meg, amelyben érte őket a halál. Pompeji ma a legjobb állapotban fennmaradt antik romváros, és az UNESCO világörökségének része.

 

(Összesen ennyien olvastátok: 1 232 , ma: 1 )
További cikkek - Világjáró

Augusztus végén jön a 21. Savaria Történelmi Karnevál

Igazán különleges alkalom az idei, hiszen a koronavírus járvány miatt két év...
Teljes cikk