Forrás: Pannon Csillagda, Bakonybél / Facebook.com

Csillag- és forrásvíz túrán a Bakonyban – Mutatjuk a kedvenc helyeinket

Az itt található kisebb települések kulturális látnivalóinak, valamint a röghegység természeti kincseinek köszönhetően a Bakony szinte minden évszakban látogatható, de legszebb arcát a langymeleg tavaszi napsütésben mutatja.

A térség központja Zirc, mely a környék fennmaradt történelmi, művészettörténeti értékeinek egy jelentős részét őrzi. Bár sok látnivalóját lehetne felsorolni, egy mégis kiemelkedik közülük érdekes múltja és csodálatra méltó, mesteremberek által alkotott berendezése miatt. Ez pedig nem más, mint az Országos Széchenyi Könyvtár Reguly Antal Emlékkönyvtár. A Rákóczi tér egyes szám alatt található intézmény egy 65 000 kötetes gyűjteményt őriz, melynek páratlan értékű ősnyomtatvány-, könyv- és folyóirat ritkaságait a ciszterciek gyűjtötték az 1700 évektől kezdve.

Bakony

Bár a rengeteg régi kötet szépsége is megragadja a látogatók figyelmét, a díszterem dongaboltozata és a zirci Wilde család asztalosmesterei által, Bakony jellegzetes fafajaiból faragott intarziás bútorzata és padlója magában is műremek.

Az Emlékkönyvtár jelenleg még zárva tart a járvány-helyzet miatt, de az újranyitás után múzeumként, szakszerű idegenvezetéssel, illetve szakkönyvtárként, értékes régi könyves állományával és külön olvasóteremmel várja majd a látogatókat. Amint az oszk.hu oldalán is írták a könyvtár “70 ősnyomtatványt, közel 400 antikvát tudhat magáénak, melyek közül több csak Zircen található meg Magyarországon. Az állomány tematikailag rendkívül színes, a teológiától a történelmen át a fizikáig számos tudományág képviselteti magát.”

Források kútja és virágzó arborétumok

Zirctől nem messze, a Magas-Bakony tájvédelmi körzet szívében, gyönyörű völgykatlanban fekszik Bakonybél. Fölötte pedig ott magasodik a védelmező Kőris-hegy, impozáns 706 méteres magasságával. Ha ezen a vidéken járunk, ide mindig ellátogatunk, mert a bájos település sokkal több érdekességet tartogat, mint azt gondolnánk. Legutóbb a Borostyán-kúthoz, vagy másnéven Szentkúthoz vezetett az utunk a Bencés Monostor és Kert mellől kiindulva. Utunkat információs táblák kísérték, így természeti és történelmi tudást is gyűjthetünk a séta során. Megtudhatjuk például azt, hogy a Borostyán-kút Szent Günther és Szent Gellért emlékét őrzi.

Forrás: Szent Mauríciusz Monostor / Facebook.com

Az itt található parkban áll egy kis kápolna, mely visszatükröződik a Borostyán-kúti tó nyugodt víztükrén. A tótól nem messze pedig az a három forrás fakad, ahova Szent Gellért előszeretettel járt elmélkedni és imádkozni. A parkot körbe lehet járni, meg lehet nézni a szép stációkat, meg lehet pihenni a tó körül elhelyezett padokon, és túrákra is indulhatunk innen a jelzett ösvényeken.

A környéken tehetünk gyalog-, vagy biciklitúrákat; illetve már ellátogathaunk a Zirci Ciszterci Arborétumba is, ami hétfő kivételével mindennap várja a látogatókat. A maszk viselése és a távolságtartás azonban itt is kötelező.   Érdemes még felkeresni a Hubertlaki-, másnéven Bakonyi Gyilkos-tavat is, melyet erdélyi testvéréhez hasonlóan halott fák csonkja tűzdel, de a tési szélmalmok is megérnek egy rövid utat.

Bakony
Forrás: Pixabay.com

Akik egy nagyobb túrát tennének a környéken, azoknak a Boroszlán tanösvényt ajánlják a harcedzett túrázók, mivel elég sokszínű az útja. Meredek kaptatókon, fennsíkokon vezet keresztül, és útvonalán található a környék leglátogatottabb barlangja, az Odvaskői-barlang is. A dolomit kőzet alapú barlangot, annak réseibe és repedéseibe beszivárgó víz oldása alakította ki. Hogy a szájához elérjünk a völgyfenékhez képest mintegy 50 méteres magasságba kell felkaptatnunk. De a cél és az út is megéri a ráfordított időt. A barlangról egyébként még tudni kell, hogy 10 védett és fokozottan védett denevérfajnak szolgál otthonául és különösebb felszerelés nélkül is látogatható – olvasható a Bakonybel.hu oldalán.

Kirándulás a csillagokba

Ha feljöttünk a mélyből, irányozzuk be a csillagokat, és térjünk vissza Bakonybélbe. Ugyanis ez a település szolgál otthonául a Pannon Csillagdának, mely az ország legmodernebb obszervatóriumát, csillagászati és űrkutatási kiállítását és planetáriumát foglalja magába. Az épület 5,5 méteres kupolája alatt tudományos igényű távcsőpark fogad majd minket az újranyitás után, ahol derült égbolton nappal a napkitöréseket, éjszaka a csillagos égbolt csodáit vehetjük célba.

Forrás: Pannon Csillagda, Bakonybél / Facebook.com

A kiállításokon – érdekes szakvezetéssel – megismerhetjük a Gibeon meteoritot, több száz éves, antik távcsöveket, Galilei felfedezéseit, a tengerészek csillagászati navigációját, az űrkutatás legnagyobb expedícióit: a Holdutazást (Apollo program), és a Mars felfedezését is. Planetáriumának 8 m átmérőjű, félgömb alakú kupolája alatt csodás felbontás és térhatású hang kíséretében repülhetünk kozmikus utazásra.

 

(Összesen ennyien olvastátok: 1 440 , ma: 1 )
További cikkek - Gerencsér Dóri

A bakancslistás Viktória-vízesés

Zambia a lenyűgöző és elzárt vadvilágban tett felfedezések, a sokszínű állatvilág és...
Teljes cikk