málta
Kikötő közel Valettához

Azúr Ablak és Kék Lagúna

Málta nem a hosszú, homokos tengerpartokról híres, mégis itt – azaz a szomszédos Gozón – található Európa egyik legtöbbet fotózott partszakasza.

Málta szigetcsoportja tele van érdekességekkel, de közben laza és nyugodt sodrású. Részt vehetünk itt hajóutakon, városnézéseken, fürödhetünk az átlátszóan tiszta tengerben, hívogatnak a kikötő melletti éttermek, a sziklakiszögellések őskori látványosságai – és mindezek pár órányi távolságra egymástól.

A földcsoportot alkotó Málta, Gozo és Comini a tökéletes nyaralást nyújtja azoknak, akik szeretnek útra kelni és felfedezéseket tenni.

Bár Málta lakossága főként római katolikus, mégis megannyi kultúrának és vallásnak otthonául szolgál, amik generációkon keresztül fonódtak össze. A tradicionális máltai ízekben, melyben dominál a méz és a nyúlhús, például keveredik a szicíliai és a közel-keleti konyha ízvilága. A máltai emberek nagyon vendégszeretőek, ha útbaigazítást kérünk, a legtöbb esetben egy darabon el is kísérnek minket, hogy biztos megtaláljuk a megfelelő utat.

Tradicionális máltai tál
Tradicionális máltai tál

Rendkívül sok 21. századi újítás található a szigeten, de vannak bizonyos részei melyek olyanok, mintha megállt volna náluk az idő. Mint amilyen például Gozo. Itt még mindig hatalmas templomok vigyázzák az apró, csöndes falucskák nyugalmát.

A citadella Victoria városkájában, Gozo
A citadella Victoria városkájában, Gozo

Málta egyébként 12 ezer évvel ezelőtt összefüggő szárazföldet alkotott a ma alig száz kilométerre fekvő Szicíliával. Első lakói is innen érkezhettek úgy 7 ezer évvel ezelőtt. Itt találhatóak a ma ismert egyik legrégebbi civilizáció nyomai is: egy különösen fejlett nép Kr. e. 3600 és 2500 között építette Málta legrégibb műemlékeit, a megalitikus templomokat. 1798-ban az Egyiptom felé vonuló Napóleon megszállta a lovagok földjét, de hamarosan megérkeztek az angolok is: 1814-ben Málta brit fennhatóság alá került. 1964-ben vált független állammá a Brit Nemzetközösségen belül, tíz évre rá pedig kikiáltották a köztársaságot. A brit csapatok ’79-ben hagyták el a szigetet. Málta 2004-ben csatlakozott az EU-hoz.

Utca részlet Valettában, Málta fővárosában
Utca részlet Valettában, Málta fővárosában

A történelemóra után ideje felkerekednünk és egy rövid hajóúttal Máltáról, máris Gozo szigetére hajóznunk, ahol egy természetes sziklaképződmény vár, az Azúr Ablak. Szélcsendes időben kis csónakkal át is kelhetünk az “ablakon”. Ezen kívül Málta testvérszigetén több homokos partszakasz található, ilyen például a Ramla Bay, melynek hosszú homokfövenye fölött egy kis barlangot találunk. A legenda szerint ez volt az Odüsszeiabeli Kalypso nimfa barlangja.

Azúr Ablak Gozo partjainál
Azúr Ablak Gozo partjainál

Comini a harmadik mini-sziget szinte majdnem lakatlan, mindössze 4 állandó lakosa van. Elhelyezkedését tekintve Málta és Gozo szigete között fekszik. Nevét a korábban jelentős mennyiségben itt termesztett köményről kapta. A sziget nagy része madár- és természetvédelmi terület. Itt forgatták a felejthető Madonna-filmet, a Hullámhegyet és a Monte Cristo grófjának legutolsó feldolgozását is. A sziget legnagyobb értéke a Kék Lagúna, amely áttetsző kék vízével és fehér homokos tengerpartjával a szörfösök, búvárok, napimádók kedvenc helye.

(Összesen ennyien olvastátok: 3 446 , ma: 1 )
Címkék a cikkből:
, , ,
További cikkek - Gerencsér Dóri

Megnyílt Új-Zéland legújabb és eddigi legszebb turistaútvonala

Új-Zéland legújabb turistaútvonala, a Paparoa Track az egyik legszebb és legtöbb természeti...
Teljes cikk