nesze

Félszigeti barangolások – Neszebar

Tudtuk, hogy ebben a városban a legnagyobb az egy főre jutó templomok száma? Vagy hogy a 19. században még csak egy jelentéktelen halászfalu volt? Esetleg, hogy az UNESCO Világörökség része?

Ha nem, hát itt az ideje, hogy saját szemünkkel is felfedezzük e varázslatos település titkait. Az egykori ógörög Mesembria – mely ma a Neszebár nevet viseli – egy, a Fekete-tengerbe benyúló félszigeten épült, közvetlenül a Napospart mellett. A 19. században még jelentéktelen halászfalu a 20. század hajnalán indult gyors fejlődésnek, s hamarosan kedvelt üdülőhellyé vált.

Ez nem is csoda, hiszen az ókori romokkal, középkori várfalakkal, bizánci templomokkal, a nemzeti újjászületés korának jellegzetes faházaival, és egy romantikus szélmalommal csábító város tökéletes úti cél. Kellemes hangulatú utcáiról, és a sült haltól illatozó éttermek vendégmarasztaló hangulatáról nem is beszélve.

A festői hatást a Kapitányházak és a sziklás part előtt ringatózó, apró, színes halászhajók csak tovább fokozzák. A város sajátos hangulatát annak köszönheti, hogy harmonikusan keveredik benne a bizánci művészet, a nemzeti újjászületés, és a török uralom korának miliője. A szárazfölddel egy hosszú, és keskeny “híd” köti össze, amely 9000 éves, és mindmáig ismeretlen, hogy emberi kéz alkotta-e vagy természeti képződmény.

Keresztelő Szent János templom – trabantos / Shutterstock

A 10 ezer lakosú város óvárosa 1983 óta az UNESCO Világörökség része. Ezért hát az sem csoda, hogy sokszor nevezik a Fekete-tenger gyöngyszemének, illetve úgy emlegetik, mint azt a várost, amely a világon a legnagyobb templom/lakos aránnyal rendelkezik. Ennek oka, hogy a 6. századi templomromoktól kezdve, 17. századi, ma is jó állapotban lévő templomokig minden korban, minden stílusban épült egyházi épületek láthatók itt.

Szép nevezetességeit gazdag történelmének is köszönheti: Bulgária egyik legrégibb városaként már a Kr.e.-i 6. századból is maradtak ránk emlékek. A Római Birodalomhoz, és Bizánchoz is tartozott a hely, és lakói mind-mind gazdag emlékeket hagytak a városra. Annak ellenére, hogy a város több része már víz alatt van, Neszebar még mindig az emberiség élő történelemkönyve: ősi városfalak, középkori, bizánci stílusú templomok, és 19. századi faházak, melyek a város egyik szimbólumának számít, mind-mind elvarázsolják az ide utazókat.

Tengerpart az Új Városban – Ungvari Attila / Shutterstock.com

Igen népszerű helynek számít, hiszen aki a bolgár tengerpartra látogat, az Neszebart sem hagyja figyelmen kívül. Éppen ezért a nyári hónapokban szinte mozdulni sem lehet sikátorszerű utcáin – ha tehetjük, inkább szezonon kívül látogassuk meg a várost. A tengerpart, a csábító utcák és piacok akkor is ugyanolyan igézőek, csak sokkal nyugodtabbak és csendesebbek.

(Összesen ennyien olvastátok: 1 552 , ma: 1 )
Címkék a cikkből:
, ,
További cikkek - Joó Annamária

Érdekességek a nagyvilágból: A rejtélyek városa

Ha úgy gondoltuk, hogy a Nasca vonalak és a Stonehange kőóriásai rejtélyesek,...
Teljes cikk