turkw

Rituális fürdés Törökországban

A török társadalomban a családnál talán nincs is fontosabb kulturális tényező; és mivel az esküvő az első lépés a családdá válás felé, ezért kiemelt szerepet tölt be a törökök életében.

Mint minden társadalomban, Törökországban is meghatározó a hagyományok tisztelete, így nem csoda, hogy számos régi esküvői rítus még ma is fennáll. Pont emiatt egy esküvő nem csak a jegyespár egybekelését szimbolizálja és ünnepli, hanem a török társadalom egységét is. A két legfontosabb török esküvő előtti rituálé a rituális fürdetés és a hennafestés. Mindkettő a menyasszonyra vonatkozik, hiszen ő hordja majd a szíve alatt az eljövendő gyermeket.

A menyasszony előkészítése - Zurijeta / Shutterstock.com
A menyasszony előkészítése – Zurijeta / Shutterstock.com

A menyasszony fürdetésének hagyománya az ottomán időkre nyúlik vissza, és Anatoliában a mai napig része az esküvői előkészületeknek. Helyszíne a hagyományos török fürdő, ahol csak nők vannak jelen, a menyasszony rokonai és barátai, minden korosztályból.

Hammam csak nőknek - Spumador / Shutterstock.com
Hammam csak nőknek – Spumador / Shutterstock.com

A ceremónia elején a menyasszony csendben végigvezeti a hölgyeket a zártkörű fürdőig, ahol majd elkezdődik az ünneplés. Az ilyen alkalmakkor a női zenészek (lant, csörgődob, hegedű) és különleges hastáncosok (cengi) sem ritkák. A házasulandó lány sógornője (a vőlegény lánytestvére) és a fürdő személyzete végzi a fürdetést. Ezután könnyű ételeket (zöldségek, tészták, gyümölcsök) szolgálnak fel, majd elkezdődik a tánc.

Esküvői henna
Esküvői henna

Régen az esküvői ünnepségek hétfőn kezdődtek, ennek a része volt a hennafestés is, melyre szerdán került sor a menyasszony fürdetése után. A hennafestés a menyasszony otthonában zajlott, miközben a vőlegény és rokonai, barátai a vőlegény otthonában ünnepeltek. A hennafestés alatt a menyasszony és a fiatal nők. úgynevezett bindallit viselnek, és a menyasszony arcát fátyol takarja.

(Összesen ennyien olvastátok: 1 722 , ma: 1 )
Címkék a cikkből:
, ,
További cikkek - Gerencsér Dóri

Missziós orvosként Afrikában

Nem orvosoknak íródott, nem szakirodalom, nem azért készült el, hogy az afrikaiaknak...
Teljes cikk