Pécs

Pécs, a dél csillaga

A mediterrán hangulatú Pécs utcáit járva, hamar rájövünk, hogy eme kulturális központ sokkal több kincset rejt, mint elsőre gondolnánk. Magyarország egyik leghangulatosabb városa tele van meglepetésekkel.

Egy helybéli barátom első közös pécsi sétánk során megállított a Széchenyi téren és büszke lokálpatrióta mosollyal megállapította: ez az ország legszebb tere! Noha nem vagyok hivatalos tér-bíráló, s nem láttam az ország összes valamira való terét, azt nyugodtan kijelenthetem: az első tízben biztosan helye van. A teret uraló dzsámi (hazánk legnagyobb török kori emléke), a Zsolnay-kút, a Városháza impozáns épülete, mind-mind az egykori Fórum, vagyis Piactér fényét emelik. Csak pár lépés innen a Székesegyház, mely égre törő négy tornyával Magyarország egyik legimpozánsabb épülete.

Sorolhatnám az épített környezet csodáit, melyek a Belvárost járva tárulnak elénk, de szerintem nem ez teszi igazán különlegessé Pécset. A város jó szívvel és hangulattal fogad bármely évszakban. A Király utca forgataga, mely a Széchenyi térbe vész, magával ragad. A legjobb talán egy teraszról szemlélődni kicsit; ezekből több is akad erre.

Ott van a térhez közel a gyönyörű Palatinus szálló, mely patinás hangulatával a régi Pécs emlékeit idézi. De reform konyhát, vagy klasszikus pub hangulatot is találhatunk – a sétáló utca tele van jobbnál jobb helyekkel. Ha pedig nem vagyunk éhesek, a Színház téren a szökőkútnál érdemes figyelni ahogy a bohém szobrok mellett elhaladnak az emberek.

A város nem csak a föld felett, de alatta is kínál látnivalót, és jókedvet. A Szent István térnél, az egykori Littke pezsgőgyár (a mai Magyarország első pezsgőgyára) pincéjében vár egy izgalmas étterem. Több mint két kilométeres a föld alatti séta, így bőven van idő szétnézni.

Noha a városban a közeli Villányi borvidék remek nedűivel találkoztam a legtöbbször, azért a Pécsi Sörfőzdét sem érdemes kihagyni. Az 1848-ban alapított gyár a város egyik emblematikus intézményévé vált. Noha a 20. század első felében világszabadalommal védett, nemzetközi hírű sör készült itt, ma a pécsi Szalon, inkább csak belföldön ismert.

Amikor Pécs városa elnyerte a 2010-es Európa Kulturális Fővárosa megtisztelő címet, fogalmazódott meg a terv, hogy a híres Zsolnay Porcelánmanufaktúra területén egy minden részletében különleges közösségi teret alakítanak ki. A belvárostól tíz perc sétával elérhető Zsolnay Kulturális Negyed hamar az ország egyik legismertebb kulturális központjává vált. Hagyományos és interaktív kiállításai, rendezvényei mágnesként vonzzák a látogatókat, akiket az Egyetemi negyed lüktetése, és az Alkotó negyed remek hangulata itt is fog.

A Zsolnai Negyed őrzője

Kulturális fővárosként Pécs még tovább szépült, terei, utcái szebbek, rendezettebbek, modernebbek lettek. Ma már az idáig vezető autópályának köszönhetően nem kell órákig zötyögni az országúton, ezért is érdemes Pécsre látogatni, egy kis hazai mediterrán kiruccanásra.

(Összesen ennyien olvastátok: 1 845 , ma: 1 )
Címkék a cikkből:
, ,
További cikkek - Világjáró

Kékzászlós partok, isteni illatok és érinthető történelem – Málta újra nyitva

Málta, Gozo és Comino, a Földközi-tenger apró gyöngyszemei 2020. július 1-től ismét...
Teljes cikk