kép

Még tart a HaHó Európa – Az európai kulturális örökség ünnepe

Mivel 2018 az európai kulturális örökség éve, ezért az EUNIC Hungary 2018. június 9-ig HaHó Európa – Hagyományok Hónapja, avagy az európai kulturális örökség ünnepe címmel programsorozatot szervezett Budapesten.

A szervezők tucatnyi színes programmal várják a zene, a színház, a képzőművészet és a gasztronómia szerelmeseit, akik különböző workshopokon és szakmai programokon is részt vehetnek. A rendezvény utánozhatatlan hangulatát az adja, hogy a programokban olyan sokan közreműködnek, a segítők között ott van többek között Ausztria, Bulgária, Csehország, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Izrael, Japán, Lengyelország, Magyarország, Németország, Olaszország, Portugália és Románia.

Május 28-án például pont a CulturalFusions: balett és művészet – a világ Budapesten című modern balett előadás szem- és fültanúi lehetünk. A legendás koreográfus, Sir Kenneth Macmillan munkájától a modern világot ábrázoló Wayne Mcgregor munkájáig, olasz, portugál, japán, dél-afrikai és skót koreográfusok új alkotásain keresztül kapunk bevezetést a balett világába, a BME Egyetemi Zenekarának zenei kíséretével. Az egyedülállóan kreatív esemény a zene, a tánc, a design és az építészet elemeit egyesíti. A bemutatóra a belépés díjtalan.

CulturalFusions Fotó: iicbudapest.esteri.it

Június 1-én és 2-án az Európa Pontban és a Marczibányi Téri Művelődési Központban Színházzal a társadalmi változásért címen szerveznek kerekasztal-beszélgetést és workshopot Csehország, Finnország, Magyarország és Nagy-Britannia részvételével. A beszélgetés fő témája: hatással lehet-e a mai színház társadalmunkra és elérhet-e tényleges eredményeket a társadalmi felzárkóztatásban?

Június 2-án Nemzetközi táncház maratont tartanak a Fonó Budai Zeneházban, ahol öt nemzet táncaival ismerkedhetünk meg a magyar táncház-módszert alkalmazva. Június 3-án pedig egy kiadós Európai reggelivel várják a gasztronómia szerelmeseit a Szimpla Kertben, ahol ezen a vasárnapon négy ország hagyományos reggeli ételeit kóstolhatják meg. Kipróbálhatják a shakshoukát, a tarte-ot, a valašskói frgált és a kiełbasát. Mindezt pedig együtt, egy helyen készítik el a cseh, francia, izraeli és lengyel önkéntesek és gasztro-fanatikusok, egy közös jótékonysági akció keretében, hiszen az esemény teljes bevételével az Igazgyöngy Alapítvány tevékenységét támogatják.

Június 2-án Nemzetközi táncház maratont tartanak a Fonó Budai Zeneházban, ahol öt nemzet táncaival ismerkedhet meg a közönség a magyar táncház-módszert alkalmazva. A cseh Demižón néptánc-együttes tagjai morva táncokat, a Lipa Szlovák Folklóregyesület kelet-szlovákiai, békési, pilisi táncokat, cifferi lakodalmas táncrendet és hegyközi csárdást, a bolgárok horót, vagyis körtáncot, a kolozsvári egyetemi hallgatók Máramarosi csoportja hagyományos máramarosi táncokat mutatnak be. A magyar népzenét és néptáncoktatást a Magyar Állami Népi Együttes táncosai és zenészei képviselik ezen az estén a Fonóban.

Cseh reggeli: valašskói frgál – A nagyjából 30 cm átmérőjű és legalább 600 grammot nyomó lepény tölteléke legtöbbször a körtelekvár / budapest.czechcentres.cz

Június 3-án Európai reggelivel várnak mindenkit a Szimpla Kertbe, ahol ezen a vasárnapon négy ország hagyományos reggeli ételeit kóstolhatják meg a gasztronómia szerelmesei. Kipróbálhatják a shakshoukát, a tarte-ot, a valašskói frgált és a kiełbasát. Mindezt pedig együtt, egy helyen készítik el a cseh, francia, izraeli és lengyel önkéntesek és gasztro-fanatikusok, egy közös jótékonysági akció keretében, hiszen az esemény teljes bevételével az Igazgyöngy Alapítvány tevékenységét támogatják.

Június 9-én a Várkert Bazár Öntőház udvara Európai hangokkal telik meg a Budapest A Cappella Fesztivál keretében. A fesztivál első napja a kulturális örökséget állítja középpontba, változatos megközelítésben: míg a Délkelet-Észtországból érkező Verska naase’ autentikusan szólaltatja meg a szetu közösség polifonikus énekhagyományát, a szardíniai Actores Alidos kórus már kortárs zenei mintákat is belesző az előadásmódjába, az osztrák Hals pedig egészen új zenei kontextusba helyezi különböző kultúrák népdalait.

Forrás: hahoeuropa 

(Összesen ennyien olvastátok: 223 , ma: 1 )
További cikkek - Gerencsér Dóri

A Karib-térség legszebb földdarabjai

A kirobbanó, rumba áztatott színek világa, amit csodás strandok ölelnek körbe –...
Teljes cikk