A világ legnagyobb barlangja

A világ legnagyobb barlangjába nem órákra, hanem napokra megy le a felfedező. Hálózsákkal, élelemmel és egy zsák kalandvággyal felpakolva. De nem árt egy kamera sem, vagy a fotografikus memória.

A barlang, mely a benne hömpölygő, gyors sodrású föld alatti folyóról kapta a nevét, Vietnamban található. A Hang Sơn Đoòng nevezetű, csodálatos természeti képződményre rengetegen kíváncsiak, ám a látogatók száma korlátozott – évente csak 500 turista látogathatja meg.

A bejárat
A bejárat

A hatalmas barlang a Phong Nha – Ke Bang Nemzeti Park területén, az ország középső részén, a Vietnami-hegységben található. Bejárata a vietnami háború után olyan mértékben feledésbe merült, hogy csak 2009-ben leltek rá újra, mikor egy amerikai kutatóházaspár mit sem sejtve leereszkedett a barlangba, hogy aztán ott egy teljesen új világra leljenek rá.  A teljes feltárásra 2010 végén került sor. A kutatók végül arra jutottak, hogy a barlang, egy 150 barlangból álló, részben még feltáratlan hálózat része. A felfedezőúton 4,5 kilométernyire tudtak behatolni a barlangba. Az üreg 200 méter magas és 150 méter széles a legtágasabb helyeken, de a legtöbb rész 80 méter magas és ugyanilyen széles. A terem között vannak olyanok is, ahol több mint 70 méter magas sztalagmitok találhatók.

A barlang rengeteg csodát rejt; a Nap egy keskeny résen át világítja meg a lenti világot, ahol egy saját folyó tör utat magának és dzsungel is kialakult – sőt néhol még vékony felhők is felbukkannak a fák és sziklák fölött. A barlang méretei olyan elképesztőek, hogy egy negyven emeletes felhőkarcoló is elférne benne. A Hang Sơn Đoòng lekörözi az ország eddigi legnagyobb barlangját, a Phong Nha-barlangot, ugyanis ötször nagyobb az eddigi címtartónál.

shutterstock_463949105

A barlangba látogatottsága olyan szinteket öltött – megnézve a videót érthető, hogy miért – hogy a 2017-re szervezett túrák időpontjait mindössze húsz óra elfoglalták. Ez azt jelenti, hogy legközelebb csak a 2018-as expedícióra lehet majd jelentkezni. Az ötnapos túra 3000 dollárba, azaz több mint 800 ezer forintba kerül, az így a befolyt összeget pedig környezetvédelmi célokra és helyi projektekre fordítják.

Forrás: erdekesvilag.hu

(Összesen ennyien olvastátok: 3 567 , ma: 4 )
Címkék a cikkből:
, ,
További cikkek - Gerencsér Dóri

A vizek földje, Magyarország

A vizek földjeként mutatja be Magyarországot a CNN Create csapata, egy különleges kisfilmben. Egy nyíltvízi...
Teljes cikk