mesün
Mesterségek Ünnepe 2019 - tourinform.hu

31. Mesterségek Ünnepe a Budai Várban

Két nap és kezdetét veszi a Mesterségek Ünnepe a budai Várban, ahol a népi kézműves mesterek bemutatói és munkái mellett többek között nemzetközi kovácstalálkozó is várja az érdeklődőket augusztus 20-ig.

Két évvel ezelőtt jártam először a Mesterségek Ünnepén, előtte az augusztus 20-i ünnepségeket mindig Győrben, a szülővárosomban éltem át. Aztán 2015-ben úgy döntöttem változtatok a szokásokon és megcsodálom a Budai Várnegyed egyik legszebb programját. Jól döntöttem. Az évről-évre új tematikus programokkal és meghívott vendégekkel hívogató esemény olyan volt amilyet vártam. A sok ember ellenére is, akik ilyenkor elözönlik a vár területét, valahogy mégis családias érzés keríti hatalmába a látogatót, mikor átlép a kovácsoltvas kapukon.

Mesterségek Ünnepe 2016. / Péter János

A rendezett faházak között sétálva, látva a hivatásuk iránt elkötelezett kézműveseket és kiállítókat; az ideérkezőknek az az érzése támad, hogy Magyarország legszebb szelete tömörült itt össze. Pár napra mindenki együtt ünnepli a hagyományokat, a mesterségeket, az idő múlását függetlenül nemzetségtől és nyelvi korlátoktól. Mert bár legnagyobb részt a magyarok mesterségeit mutatja be a forgatag, mindenki a világ minden tájáról felfedezhet bennük valamit a saját hazájából.

Idén a hímzés lesz a kiemelt téma és Mongólia a díszvendég, de rajtuk kívül több más ország kézműves mestereit is vendégül látja az esemény. Sőt, a reformáció 500. évfordulójáról is megemlékeznek a várban, egy nagyszabású országos kiállítás keretében.

Mesterségek Ünnepe 2016. / Péter János

A rendezvény főszervezője és a Népművészeti Egyesületek Szövetségének ügyvezető igazgatója, Igyártó Gabriella elmondta, hogy minden évben 800 kézművest hívnak meg a magyarországi és határon túli szervezetekből. A Szahalin-szigetekről nyivh és ainu mesterek érkeznek, akik a halbőr feldolgozást, valamint a rénszarvasszőrrel való hímzést mutatják be, míg Jakutföldről mamutcsont-faragókat látnak vendégül a szervezők.

Mesterségek Ünnepe 2016. – Díszvendég Üzbegisztán / Péter János

A főszervező azt is elmondta, hogy Mongóliában ma is nagyon eleven a nomád életmód hagyománya, amelyhez sok mesterség kötődik, köztük a kovácsmesterség, az íjkészítés, de a népi viselethez kapcsolódó hímzési technikák is. Ezeket a rendezvény ideje alatt mind megtekinthetjük.

A rendezvény fő témája 2017-ben a hímzés, a magyar népi díszítőművészet egyik leggazdagabb és legváltozatosabb ága lesz. A Várban felállított hímzőműhelyekben a mesterek tájegységenként mutatják be a népi és úri hímzésben használt alapanyagokat, motívumkincseket és öltéstechnikákat.

Mesterségek Ünnepe 2016. / Péter János

Az idei fesztivál egyik különleges programja a IV. Nemzetközi Kovácstalálkozó lesz, amelyre tíz országból érkeznek mesterek. A találkozó fő témája az a különleges, évszázadokon keresztül megfejthetetlen tűzi hegesztéses eljárás, amellyel a párizsi Notre Dame kapujának vasalatait készítették egykor.


A Mesterségek Ünnepe 2017. augusztus 17-től augusztus 20-ig, naponta 10.00 és 23.00 óra között tart nyitva. A vásári forgatagot 21.00 óráig a színpadi programokat és a gasztronómiai kínálatot pedig 23.00 óráig élvezhetik a látogatók.

A Magyar Nemzeti Galéria valamennyi állandó és időszakos kiállítása kombinált belépőjeggyel kedvezményesen látogatható a Mesterségek Ünnepe idején.

A Mesterségek Ünnepe látogatói a rendezvény karszalagjával térítésmentesen látogathatják a Budapesti Történeti Múzeum időszaki és állandó kiállításait naponta 10-18 óráig.

A Várkert Bazár kiállításai 30%-os kedvezménnyel látogathatók az érvényes Mesterségek Ünnepe karszalaggal.

(Összesen ennyien olvastátok: 1 149 , ma: 1 )
További cikkek - Gerencsér Dóri

Blue Lagoon – Az izlandi kék csoda

A National Geographic 2012-ben beválasztotta a "Világ 25 csodája" közé. Öt év...
Teljes cikk